Nie wyrzucaj z diety. Nieświadomie narażasz się na raka jelita grubego
"90-95 proc. zachorowań na raka jelita grubego zależy od stylu życia" - ostrzega na Instagramie prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Ekspertka radzi, co jeść, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko nowotworu.
1. Dieta pomaga uniknąć raka
Rak jelita grubego co roku zabija nawet 12 tysięcy Polaków. W tym samym czasie kolejne 18 tysięcy dowiaduje się o chorobie. To bardzo podstępny nowotwór, który potrafi się świetnie maskować, ale jest na niego sposób. Prostszy niż mogłoby się wydawać.
"90-95 proc. zachorowań zależy od stylu życia, do którego zaliczamy dietę i aktywność fizyczną - podkreśla na Instagramie prof. Ewa Stachowska, specjalistka z dziedziny nutrigenomiki i nutrigenetyki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Ekspertka zaznacza, że czynniki genetyczne w przypadku tego nowotworu odpowiadają zaledwie za 5-10 proc. zachorowań, co oznacza, że na ryzyko mamy wpływ i łatwo możemy je modyfikować, jeśli się prawidłowo odżywiamy.
Jaka powinna być dieta, by uchronić się przed nowotworem? Prof. Stachowska w pierwsze kolejności wymienia produkty z pełnego ziarna, które zawierają błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Oba mają ogromne znaczenie dla pracy jelit.
"Błonnik nierozpouszczalny reguluje perystaltykę jelit, zwiększa masy i objętość kału, wiąże wodę. Błonnik rozpuszczalny zwalnia przechodzenie treści z żołądka do jelit. Obydwie frakcje wiążą toksyny, w tym metale ciężkie" - podkreśla ekspertka.
2. "Wymiatanie śmieci z jelita"
Jakie produkty warto włączyć do codziennej diety? "Jedzcie kasze, ziarna, warzywa i owoce dobrej jakości. Odrzucanie z powodów ideologicznych produktów ziarnistych - bo tuczy, bo ma gluten, bo jak nie jem, to jestem mniej wzdęty - jest najgorszą rzeczą, jaką można zrobić dla jelit" - podkreśla prof. Stachowska.
"Brak błonnika to brak wiązania i brak wymiatania śmieci z jelita, a także 'głodzenie' najwartościowszych mikroorganizmów jelitowych - przestrzega ekspertka.
Ponadto, jak zaznacza prof. Stachowska, w diecie nie powinno też zabraknąć produktów bogatych m.in. w witaminę C i D oraz tłustych ryb.
Z kolei dla zdrowych jelit należy unikać przetworzonego i czerwonego mięsa oraz alkoholu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl