Jedz, nie żałuj sobie. Zawierają najwięcej antyrakowych związków
Zdrowie jest dla nas wszystkich niezwykle ważne, a jednym z kluczowych elementów, które wpływają na jego stan, jest dieta. Właściwie zbilansowane posiłki, bogate w niezbędne składniki odżywcze, mogą znacząco poprawić nasze samopoczucie i kondycję. Szczególnie istotne w kontekście zdrowego odżywiania są polifenole - substancje, które mają niezwykle korzystny wpływ na nasz organizm.
1. Antyrakowe polifenole
Polifenole to organiczne związki chemiczne, które występują w naturalny sposób w wielu produktach spożywczych. Szczególnie obfite są w nie rośliny. Te substancje są niezwykle cenne dla naszego zdrowia, ponieważ wykazują silne właściwości przeciwutleniające.
Polifenole pomagają zredukować ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźniają proces starzenia się naszych komórek.
Dodatkowo, polifenole mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, co przekłada się na mniejszą podatność na infekcje. Mają również korzystny wpływ na nasz mózg i funkcje poznawcze. Stymulują produkcję żółci, działają przeciwwrzodowo, przeciwalergicznie i sprawiają, że nasza wątroba pracuje na pełnych obrotach.
Dieta bogata w polifenole pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i jednocześnie zwiększyć stężenie dobrej frakcji HDL. To z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, zawału serca czy udaru mózgu.
2. Źródła zbawiennych substancji
Jeśli chodzi o źródła polifenoli w diecie, to najwięcej tych substancji znajduje się w pestkach winogron oraz w owocach granatu. Warto jednak pamiętać, że polifenole są obecne również w wielu innych produktach spożywczych.
Regularnie powinniśmy sięgać po takie owoce i warzywa jak:
- jabłka,
- gruszki,
- jagody,
- aronia,
- czerwone i czarne porzeczki,
- jeżyny,
- maliny,
- truskawki,
- morele,
- brzoskwinie,
- nektarynki,
- śliwki,
- wiśnie,
- cytryny,
- grejpfruty,
- cebula,
- szalotka,
- szpinak,
- marchew,
- ziemniaki,
- karczochy,
- brokuły
- szparagi.
Polifenole zawierają również niektóre zioła i przyprawy, takie jak:
- szałwia,
- tymianek,
- rozmaryn,
- kminek,
- oregano,
- goździki,
- pietruszka,
- majeranek,
- bazylia,
- mięta,
- cynamon,
- imbir,
- anyż,
- curry.
Dobrym źródłem będzie także czarna i zielona herbata, kawa, kakao, gorzka czekolada, olej rzepakowy, oliwa z oliwek oraz ocet winny.
Ciekawym aspektem działania polifenoli jest ich wpływ na skórę i włosy. Te substancje są skuteczną bronią w walce z trądzikiem, przerostem gruczołu krokowego, wypadającymi włosami oraz chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Dlatego warto zadbać o to, aby nasza dieta była bogata w te cenne związki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl