Jedz codziennie. Ekspertka wskazała "klucz do długowieczności"
Jednym z filarów długowieczności jest dieta. Chodzi zwłaszcza o jeden składnik, dzięki któremu zachowamy zdrowie i energię na długo. - Będziemy metabolicznie młodzi, choć oczywiście będziemy się starzeć, bo tego procesu nie da się zatrzymać - zaznacza prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
1. Dieta zamiast suplementów
Czasu nie zatrzymamy, ale możemy zachować zdrowie i formę na lata. Nie chodzi tu jednak o bombardowanie suplementami, ale właściwą dietę. Kluczowy jest jeden składnik, o którym często zapominamy.
- Wiele osób inwestuje w zabiegi i suplementy, zapominając o najważniejszym składniku - białku - podkreśla w filmiku opublikowanym na Instagramie prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podkreśla, że odpowiednia ilość pełnowartościowego białka, w połączeniu z aktywnością fizyczną to , "klucz do długowieczności".
Wylicza, że dobre źródła białka możemy znaleźć w: jaja, rybach i mięsie, produktach roślinnych (nasionach roślin strączkach, orzechach, ziarnach), produktach mlecznych.
Ekspertka zaznacza, że białko chroni nasze mięśnie przed sarkopenią, która zaczyna się już po czterdziestce. To utrata masy oraz siły mięśniowej, która jest związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu.
Tłumaczy, że wraz z postępowaniem tego procesu potrzebujemy większej ilości białka.
- W okolicach 40-stki powinniśmy już bardzo zadbać o to, by w diecie była odpowiednia ilość pełnowartościowego białka - zaznacza prof. Stachowska.
2. Jedz i ćwicz
Ekspertka wyjaśnia, że standardowo powinniśmy jeść około grama białka na kilogram masy ciała na dzień, przy czym u to u osób po 60. roku życia należy zwiększyć zawartość białka do 1,2 grama, a po konsultacji z lekarzem, nawet do 1,5 grama, (kiedy mamy do czynienia z przewlekłymi chorobami o tle zapalnym).
- Kiedy zapobiegamy w ten sposób sarkopenii i utrzymamy masę mięśni, to będziemy metabolicznie młodzi, choć oczywiście będziemy się starzeć, bo tego procesu nie da się zatrzymać - podkreśla prof. Stachowska.
Bardzo ważne jest też równomierne rozłożenie białka w ciągu dnia. W każdym głównym posiłku powinno być około 30 gramów pełnowartościowego białka.
- Niestety Polacy są społeczeństwem przekarmionym, ale niedożywionym w rozumieniu niedoboru składników odżywczych. Jemy za mało jakościowych posiłków, sięgając po przetworzone jedzenie pełne cukrów, soli i konserwantów. Tymczasem w okresie jesienno-zimowym powinniśmy o tę jakość szczególnie dbać, znacznie zwiększyć ilość białka w diecie, bo to ono jest głównym budulcem układu immunologicznego - podkreślała też w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Beata Poprawa, internista i kardiolog.
Prof. Stachowska zwraca także uwagę, że dla utrzymania masy mięśniowej niezbędna jest aktywność fizyczna (co najmniej dwa razy w tygodniu powinniśmy ćwiczyć z obciążeniem).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl