Kuchnia libańska
Kuchnia libańska to bogata mieszanka produktów i składników pochodzących z różnych regionów tego kraju. Kuchnia Libanu jest niezwykle różnorodna - zarówno pod wzgledem smaku, jak i kolorystyki. Jednakże potrawy są niezwykle łatwe do przygotowania, a przy tym bardzo zdrowe. Kuchnia libańska jest rodzajem diety śródziemnomorskiej, która okazała się jedną z najzdrowszych na świecie.
1. Kuchnia Bliskiego Wschodu
Kuchnia libańska jest esencją całej kuchni bliskowschodniej. Żywność libańska posiada specyficzny aromat. To zaskakujące połączenie produktów mlecznych, mięsa, ryb, świeżych warzyw i owoców. Potrawy tej kuchni są nie tylko zdrowe, ale ze względu na ogromną różnorodność produktów, mają niepowtarzalny smak. Rogaliki nadziewane masłem i baraniną to jeden z największych przysmaków tej kuchni.
Główne składniki kuchni libańskiej to: warzywa (najczęściej gotowane na parze), jagnięcina, jogurt oraz zioła. Większość dań obficie przyprawia się czosnkiem i oliwą. Bardzo popularne są warzywa marynowane, np. biała rzodkiew. Pociętą w paski marynuje się z czerwoną kapustą i papryczką chili, przez co nabiera różowej barwy i lekko ostrego smaku. Do wielu potraw dodaje się świeżej mięty i bazylii, a także kiszonych cytryn, które nadają im niepowtarzalny smak. Masło służy tylko do wyrobu ciast i deserów.
2. Tradycyjne potrawy libańskie
Mieszkańcy Libanu do każdej potrawy, nawet do ryżu i ziemniaków, spożywają pieczywo, które kształtem przypomina naleśniki. Czasami jest to zimny chleb z foliowej torebki, ale często zastępuje go znakomity, gorący podpłomyk polany zahtarem – mieszanką tymianku, mięty, czosnku i oliwy. Libańskie pieczywo, zwłaszcza płaski chleb pita, jest integralną częścią potraw domowej roboty.
Podobnie jak inne narody śródziemnomorskie, Libańczycy zaczynają główny posiłek od zastawienia stołu małymi, płaskimi miseczkami z mezzes – pasty, dipy i sałatki. Rolę mezzes mogą pełnić również ćwiartki pomidorów, grubo pokrojony ogórek, kawałki słonego sera czy połówki cebuli. Najbardziej znanym mezze jest humus libański – gęsty dip z ciecierzycy, pasty sezamowej, czosnku i jogurtu. Nabiera się go chlebem lub kawałkiem ogórka czy pomidora. Narodowym daniem jest kibbeh nayi – rodzaj tatara z surowego mięsa jagnięcego lub koziego zmieszanego z burghulem (odmiana kaszy), orzechami piniowymi, ostrymi przyprawami i dużą ilością oliwy. Libańczycy jedzą kibbeh nayi z gęstym sosem jogurtowo-czosnkowym i dużą ilością płaskich chlebków.
Na deser podaje się przede wszystkim baklawę z pistacjami i z syropem różanym, a także niezliczone ilości ciastek i ciasteczek, budyni, kandyzowanych daktyli i opiekanych w karmelu orzechów. Jednym ze słodkich specialité jest kenafeh – małe ciastko kształtem przypominające rurkę, wypełnione słodkim serem lub karmelem. Nie sposób tego zjeść bez kawy – czarnej, gęstej, niezwykle mocnej, podawanej w mikroskopijnych filiżankach, często z dodatkiem kardamonu lub cynamonu. Jest ona też zazwyczaj bardzo słodka, więc o niesłodzoną trzeba wyraźnie poprosić. Do ciastek podaje się także pomarańcze, mandarynki, znakomite figi i wąskie plastry mango.
Liban to nie tylko świetna kuchnia, to także mieszanka kultur i tradycji. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś specjałów libańskiej kuchni, to czas spróbować. Na początek możesz się wybrać do tradycyjnej libańskiej restauracji i sprawdzić, co najbardziej ci smakuje. Później możesz skorzystać z przepisów, by wzbogacić swoje menu w libańskie potrawy.