Mąka arachidowa – wartości odżywcze i zastosowanie
Mąka arachidowa to produkt, który powstaje po zmieleniu orzechów ziemnych. Wykorzystuje się ją w kuchni, ponieważ nadaje potrawom orzechowy aromat, ale i przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Warto ją stosować do wypieków, ciast, ciasteczek, koktajli oraz muffinek, klusek czy placków. Jakie właściwości ma mąka z fistaszków? Na co pomaga? Kto nie powinien jej jeść?
1. Co to jest mąka arachidowa?
Mąka arachidowa, czyli mąka z orzechów arachidowych (orzechów ziemnych) to bezglutenowy substytut mąki pszennej. Orzech ziemny, inaczej orzech arachidowy, to gatunek roślin z rodziny bobowatych, który pochodzi z Ameryki Południowej. Orzeszki ziemne w ścisłym tego słowa znaczeniu nie są orzechami. To nasiona roślin strączkowych.
Orzech arachidowy jest grochem z rodziny bobowatych. Surowiec jest najczęściej wykorzystywany do produkcji masła orzechowego. To także popularna przekąski i składnik słodyczy, deserów i dań.
2. Jak powstaje mąką z orzechów ziemnych?
Mąka arachidowa powstaje w wyniku zmielenia częściowo odtłuszczonych orzechów ziemnych. Dodatkowo czasem się ją praży, by uzyskać wyraźniejszy smak i bardziej suchą konsystencję. Tego typu mąka jest dość ciężka, wilgotna oraz brązowa. Ma słodki smak z wyraźnymi ziemnymi nutami arachidów. Aby zachować jej świeżość, konsystencję oraz właściwości, pakuje się ją w szczelne woreczki. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością.
Jak zrobić mąkę orzechową?
Mąkę arachidową można zrobić samodzielnie. Wystarczy bardzo drobno zmielić orzechy, wysypać je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 100⁰ C na 45 minut. W międzyczasie trzeba co jakiś czas mieszać orzechy. Gotową mąkę przesypuje się szczelnie zamykanego pojemnika.
3. Wartości odżywcze mąki arachidowej
Mąka arachidowa jest niskowęglowodanowa, bezglutenowa i wegańska. Zawiera sporo białkaoraz znaczne ilości aminokwasów, które są ich budulcem białek. Obecny jest w niej również błonnik, jednonienasycone i wielonienasycone tłuszcze, witaminy z grupy B i przeciwutleniacze oraz minerały, takie jak cynk, żelazo, miedź, magnez, wapń, potas i selen.
Porcja 100 g mąki arachidowej dostarcza prawie 400 kcal. Najczęściej w sklepach można kupić odtłuszczoną mąkę z orzechów ziemnych, która zawiera śladowe ilości kwasów tłuszczowych (głównie jednonienasyconych). Cechuje ją przy tym stosunkowo niski poziom węglowodanów i proporcjonalnie dużo błonnika.
4. Właściwości prozdrowotne mąki z orzechów ziemnych
Orzechy arachidowe są źródłem wielu substancji, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie i kondycję organizmu. Tym samym okazuje się, że mąka arachidowa:
- wspiera pracę serca,
- obniża poziom złego cholesterolu LDL, podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL, co oznacza poprawę poziomu lipidów we krwi,
- pozwala na kontrolę glikemii,
- ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, co może mieć dobry wpływ na leczenie chorób takich jak otyłość, miażdżyca, cukrzyca typu 2, choroby nerek, schorzenia płuc,
- poprawia odporność,
- łagodzi migrenowe bóle głowy,
- zapobiega nadciśnieniu i udarom, zapobiega chorobohttps://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-ldl)m układu sercowo-naczyniowego,
- może zmniejszać ryzyko raka, chorób układu krążenia, choroby Alzheimera czy cukrzycy,
- opóźnia procesy starzenia.
5. Do czego mąka arachidowa – przepisy
Dzięki dużej zawartości tłuszczu mąka arachidowa świetnie nadaje się dla amatorów kuchni ketogenicznej. Polecane są także w dietach wegetariańskich i wegańskich, ponieważ pozwala uzupełnić niedobory białka.
Mąka arachidowa jest bardzo wszechstronna. Można ją dodawać do:
- naleśników i gofrów,
- pieczywa,
- koktajli typu smoothie, na bazie owoców czy warzyw,
- jako posypkę do płatków zbożowych (płatków owsianych, musli lub granoli), owsianki czy jaglanki,
- słodyczy,
- panierek,
- sosów, ponieważ dobrze zagęszcza też sosy - zwłaszcza azjatyckie,
- zup,
- ciężkich ciast i babeczek: pierników, ciast czekoladowych, muffinek. Wypieki z mąki arachidowej mają przyjemny, orzechowy smak.
6. Mąka z orzechów arachidowych a przeciwwskazania
Mąka arachidowa, choć jest smaczna, pożywna i zdrowa, nie może być konsumowana przez wszystkich. Przeciwwskazaniem jest alergia na orzeszki ziemne. W takiej sytuacji jej spożycie wywołuje objawy reakcji alergicznej. To pokrzywka, obrzęk, nudności, mrowienie w ustach, biegunka, duszność i ból.
Orzeszki ziemne to jeden z najsilniejszych alergenów. Choć reakcja alergiczna na orzeszki dotyka maksymalnie 2% populacji, nawet niewielkie ilości spożytych fistaszków lub produktów, które je zawierają, mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Wówczas obserwuje się szybki puls, zawroty głowy, obrzęk gardła i niebezpieczne problemy z oddychaniem.