Makaron durum. Będziesz najedzony, a cholesterol spadnie
W wielu produktach spożywczych można znaleźć pszenicę durum, a niektórzy mogą się zastanawiać, czy jedzenie tego konkretnego gatunku ma jakieś korzyści zdrowotne. Jak wypada w porównaniu z innymi produktami?
1. Pszenica durum
Pszenica durum (Triticum turgidum durum) charakteryzuje się wysoką zawartością białka i glutenu. Dietetycy nie mają wątpliwości, że pod względem odżywczym i dietetycznym jest znacznie zdrowsza od zwykłej pszenicy.
Zdarza się też, że pomimo wysokiej zawartości glutenu, produkty z pszenicy durum są dobrze tolerowane przez niektóre osoby z nietolerancją na zwykłą pszenicę. Może to wynikać z różnicy w zawartości białka w poszczególnych odmianach.
Ze zmielonej pszenicy durum powstaje też semolina, czyli jasnożółta, gruboziarnista mąka. Najczęściej wykorzystywana jest do produkcji makaronu lub kuskusu.
2. Korzyści zdrowotne
Dlaczego warto sięgać po produkty z pszenicy durum? Ten gatunek cechuje wysoka zawartość kwasu foliowego, czyli witaminy B9, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży i zdrowego rozwoju dziecka.
Mąka z pszenicy durum zawiera też więcej błonnika pokarmowego, który przyczynia się obniżenia cholesterolu, kontroli poziomu cukru we krwi oraz zapewnia uczucie sytości. Reguluje również rytm wypróżnień i chroni przed chorobami jelit.
W produktach z pszenicy durum znajdziemy mnóstwo białka, ale bez tłuszczów nasyconych, które można znaleźć w mięsie. Wysoka zawartość żelaza to kolejny powód, by wybierać semolinę. Niedobór żelaza jest jedną z przyczyn anemii.
Pszenica durum obfituje w luteinę, która szczególnie korzystnie wpływa na zdrowie oczu. Niektórzy eksperci twierdzą, że luteina może zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej związanej z wiekiem.
3. Wartości odżywcze
Po pszenicę durum mogą sięgać także osoby chore na cukrzyce ze względu na stosunkowo niski indeks glikemiczny. W przypadku makaronu z semoliny wynosi on 47 w porównaniu do 68 w zwykłym makaronie.
Ponadto w 100 g porcji pszenicy durum znajdziemy ok. 339 kcal, 13,7 g białka, 2,5 g tłuszczu, 34 mg wapnia, 3,5 g żelaza, 144 mg magnezu i 508 g fosforu. W przygotowaniu makaronu z pszenicy durum panuje pełna dowolność.
Semolina może być wykorzystana nawet do słodkich wypieków, istnieją też przepisy na chleb z pszenicy durum i podpłomyki.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl