Makaron - najważniejsze informacje, wartości odżywcze, typy i zastosowanie
Makaron to jeden z podstawowych składników, jakich używamy w kuchni. Makaron wykorzystujemy do zup, sosów, a nawet do sałatek. Wyróżniamy wiele rodzajów makaronów i każdy z nich ma inne zastosowanie. Jeden makaron wykorzystuje się do spaghetti, drugi do zupy, a jeszcze inny do sosów. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze makarony kolorowe oraz makaron sojowy lub kukurydziany.
1. Najważniejsze informacje o makaronie
Makaron robiony jest z mąki, wody i czasami zdarza się, że dodawane są jaja. Za ojczyznę makaronu uważa się od dawien dawna Włochy, jednak archeolodzy odkryli ślady najstarszego makaronu w Chinach. Dziś makaron znany i wykorzystywany jest na całym świecie i stanowi podstawowy składnik w prawie każdej kuchni. Kupując makaron, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą jest kolor makaronu – powinien być żółty lub kremowy bez żadnych plamek i przebarwień. Druga rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to szklista powierzchnia oraz odporność na złamanie, ponieważ makaron nie może być zbyt kruchy.
2. Wartości odżywcze makaronu
Makaron to przede wszystkim źródło węglowodanów. W jego skład wchodzą też: białko, tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały. W makaronie możemy też znaleźć witaminę B1, witaminę B6, PP oraz kwas foliowy, a także żelazo, magnez. Powszechnym stwierdzeniem jest, że makaron tuczy. Słyszy się to bardzo często. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. 200 gramów suchego makaronu to rzeczywiście około 700 kalorii, jednak po ugotowaniu z tych 200 gramów robi się około 500 gramów makaronu, a to jest bardzo duża porcja, która wystarczy spokojnie dla dwóch dorosłych osób. Bardzo duża porcja może tuczyć, a przede wszystkim tuczą sosy i dodatki, jakie do niego dodajemy.
3. Różne rodzaje i zastosowanie
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów makaronu. Tagiatelle to długie cienkie wstążki, które przeznaczone są do podawania z sosami oraz z mięsem mielonym. Wszystkim dobrze znany makaron spaghetti podawany jest do tego właśnie dania. Makaron penne to niewielkie rurki, obcięte na skos, które podaje się z sosami mięsnymi oraz z warzywami. Kolejny typ makaronu to lasagne. To szerokie płaty, które tradycyjnie podawane są z mięsem mielonym, sosem beszamelowym i warzywami. Na rynku istnieje około 16 rodzajów makaronów. Każdy znajdzie odpowiedni dla siebie i dla swoich potrzeb.
3.1. Makaron - rodzaje
- Makaron ryżowy - wytwarzany jest z mąki ryżowej. Wygląda jak bardzo cienkie białe niteczki. Makaron ten nie zawiera glutenu i tłuszczu. Makaron ryżowy wystarczy zalać wrzątkiem i jest gotowy. Ten rodzaj makaronu jest bardzo popularny w Azji w szczególności w Chinach.
- Makaron pełnoziarnisty - jest to makaron wykonany z mąki razowej, która zawiera bardzo dużo witamin i minerałów. Makaron pełnoziarnisty jest dużo zdrowszy i zawiera znacznie więcej wartości odżywczych niż klasyczny makaron.
- Makaron sojowy - wbrew pozorom nie jest otrzymywany z soi, a z fasoli mung. Jest bezglutenowy i zawiera niewiele tłuszczów. Makaron sojowy to długie, przezroczyste, cienkie nitki. Tak samo jak makaron ryżowy nie wymaga gotowania. Najlepiej smakuje do zup. Mniej znane makarony to makaron kukurydziany, makaron soba oraz orkiszowy.