Brzuch jak balon? Oto najczęstsza przyczyna
Wydęty brzuch po spożyciu posiłku to częsta dolegliwość, która nie tylko wpływa na dyskomfort i wygląd zewnętrzny. Czasami ten stan jest tak niekomfortowy, że może utrudniać normalne funkcjonowanie. Niekiedy towarzyszą mu również inne objawy, jak nadmiar gazów czy nieprzyjemne odbijanie. Co może wywoływać takie problemy i jak można sobie z nimi poradzić?
1. Błędy dietetyczne i nie tylko
Mam brzuch jak balon po jedzeniu - mówi coraz więcej osób, udających się do specjalisty po pomoc. Zaburzenia na tle gastrycznym są bardzo częste, zarówno wśród młodszych i starszych osób, a nawet dzieci.
Szacuje się, że obecnie cierpi na nie około 1/3 populacji. Wzdęty brzuch, napięty do granic możliwości, uczucie rozpierania od środka to nie wszystkie objawy, na jakie skarżą się pacjenci. Często towarzyszy im ból, odgłos przelewania w brzuchu, gazy, odbijanie.
To właśnie problem mający w medycynie swoją nazwę - jest to dyspepsja znana jako niestrawność. Przyczyny takiego stanu mogą być różnorodne, niekiedy są ze sobą wzajemnie powiązane. Co najczęściej powoduje odczuwanie dyskomfortu po jedzeniu, z charakterystycznym wzdęciem brzucha?
2. Nietolerancje pokarmowe
Najczęstszą przyczyną brzucha wzdętego niczym balon są nietolerancje pokarmowe. Najbardziej popularna wśród nich jest nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w mleku.
Dochodzi do niej wtedy, gdy nie mamy w organizmie enzymu potrzebnego do rozkładu laktozy - tak zwanej laktazy. W konsekwencji, spożywanie nabiału powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gromadzenie się gazów w jelitach i wzdęcia.
3. IBS, czyli zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego (z ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) to przewlekła choroba układu pokarmowego. Objawia się bólami brzucha (często w postaci skurczowego bólu, zazwyczaj w lewym podbrzuszu), wzdęciami, a także zaburzeniami rytmu wypróżnień. To schorzenie ma charakter nawracający, ale mimo dokuczliwych objawów jest wiele przypadków, które nie zostały zdiagnozowane.
W przypadku tej choroby wzdęcia pojawiają się nie tylko po określonych produktach, ale często bez związku ze spożytym pokarmem. Leczenie IBS polega głównie na łagodzeniu objawów, często zaleca się środki farmakologiczne. Zazwyczaj jednak zaczyna się od zmiany diety i stylu życia (m.in. regeneracja, jedzenie bez pośpiechu, aktywność fizyczna, unikanie używek itp.)
4. Zbyt duże spożycie błonnika
Błonnik zwiększa objętość treści pokarmowej w żołądku - pęcznieje w środku, dając uczucie sytości. Dodatkowo działa niczym miotełka, która "oczyszcza" układ trawienny i skutecznie niweluje wszelkie zaparcia. Pełni bardzo ważną funkcję w organizmie i zapewnia prawidłową perystaltykę jelit.
Jednak zbyt duża ilość tego składnika (w szczególności przy braku odpowiedniej ilości płynów) może powodować wzdęcia. Jeżeli zaczniesz nagle przyjmować nadmierne ilości błonnika, jelita nie poradzą sobie najprawdopodobniej z przetworzeniem, a to będzie skutkowało wzmożoną produkcją gazów.
5. Szybkie jedzenie
Nie bez przyczyny zaleca się, by posiłek jeść w ciszy, nie rozmawiając z nikim, skupiając się na przeżuwaniu powoli każdego kęsa. Jedzenie w pośpiechu doprowadzi do połykania dużej ilości powietrza, które również może przyczyniać się do wzdęć. Spożywanie posiłku w szybkim tempie powoduje gromadzenie się powietrza w przewodzie pokarmowym i stanowi przyczynę "balonowego" brzucha.
6. Niektóre choroby
Wzdęcia brzucha mogą w niektórych przypadkach wiązać się ze spowolnioną perystaltyką jelit, która gorzej pracuje z powodu chorób. Mowa tu o takich schorzeniach, jak cukrzyca, choroba tarczycy, stany zapalne jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.
7. Zaparcia
Właściwe odżywianie, picie odpowiedniej ilości wody, aktywność fizyczna to tylko niektóre czynniki wpływające na metabolizm i perystaltykę jelit. Te elementy są ściśle powiązane z powstawaniem zaparć, które z kolei często są przyczyną wzdęć. Regularny rytm wypróżnień jest bardzo ważny - w sytuacji, gdy jelita nie opróżniają się systematycznie, gazy zaczynają gromadzić się w przewodzie pokarmowym, powodując wzdęcia.
8. Skuteczne sposoby na wzdęcia
Najczęściej wzdęcia nie wymagają leczenia farmakologicznego, dolegliwości eliminuje się poprzez stosowanie odpowiedniej diety i prowadzenie zdrowego trybu życia. Przede wszystkim warto unikać produktów wysoko przetworzonych, fast foodów, słodyczy, tłustych i smażonych potraw.
Warzywa wzdymające, takie jak ciecierzyca, kapusta, fasola czy brokuł powinny być jedzone okazjonalnie. Należy dbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Poza tym nie warto się przejadać, lepiej jeść mniej a częściej, bez pośpiechu, powoli przeżuwając każdy kęs.
W trosce o zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego zalecane jest również dbanie o styl życia - odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, unikanie alkoholu, kawy, palenia papierosów. Na trawienie bardzo dobrze sprawdzają się herbatki ziołowe, np. z mięty lub kopru włoskiego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl