Naukowcy dementują mit o piciu wody. To na pewno cię zaskoczy
Co do tego, że woda jest zdrowa i należy po nią regularnie sięgać, nie ma najmniejszych wątpliwości. Dotychczas powszechnie zalecano, by każdego dnia wypijać osiem szklanek wody. Jednak naukowcy z University of Wisconsin-Madison obalili ten mit. Zatem jakie jest rzeczywiste dzienne zapotrzebowanie na wodę?
1. Osiem szklanek wody dziennie
Naukowcy z University of Wisconsin-Madison przebadali 5600 osób pod kątem dziennego zapotrzebowania na wodę. Była to grupa zróżnicowana wiekowo (od 8 dni do 96 lat). Badani pochodzili z 26 krajów.
Uczestnicy eksperymentu wypijali odmierzoną ilość wody, która zawierała identyfikowalne izotopy wodoru i tlenu. "Oznakowanie wody" pozwoliło śledzić jej przepływ wewnątrz organizmu oraz zmierzyć tempo, w jakim dana osoba eliminowała stabilne izotopy z moczem w ciągu tygodnia. Izotop wodoru pozwolił określić, ile wody zostało wymienione, a eliminacja izotopu tlenu wskazywała, ile kalorii spalono.
W badaniu brało udział ponad 90 naukowców. Autorzy, zbierając i analizując dane dotyczące zmierzonego obrotu wody brali pod uwagę czynniki środowiskowe (temperatura, wilgotność), wydatki energetyczne, masę ciała, płeć, wiek i aktywność fizyczną uczestników.
Wyniki eksperymentu nie potwierdziły tezy, że osiem szklanek wody dziennie jest optymalną ilością wody dla każdego. Co więcej, określenie jednej średniej dla wszystkich osób nie jest możliwe. Badacze podkreślili, że zapotrzebowanie na wodę przedstawia się bardzo indywidualnie.
2. Ile wody dziennie pić?
W badanej grupie zapotrzebowanie na wodę wynosiło od jednego do sześciu litrów na dobę. Jednak zaobserwowano także przypadki, w których dzienne zapotrzebowanie przekraczało nawet 10 litrów. Bilans wodny uzależniony jest bowiem od wielu indywidualnych uwarunkowań.
Największy procentowo obrót wody zaobserwowano u noworodków (ok. 28 proc.). Zapotrzebowanie na wodę było natomiast największe u 20-letnich mężczyzn. U kobiet w wieku 20-55 lat utrzymywało się ono raczej na stałym poziomie.
Jak wynika z przeprowadzonego eksperymentu, dzienne zapotrzebowanie na wodę może różnić się nawet u tej samej osoby. Zauważono, że podwojenie energii zużywanej przez badanych, wpływało na zwiększenie ich oczekiwanego dziennego obrotu wodą nawet o litr.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl