Trwa ładowanie...

Niebezpieczny dla serca. Znajdziesz nawet w zdrowej żywności

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 28.02.2023 11:57
Cukier niebezpieczny dla serca. Jest też składnikiem zdrowej żywności
Cukier niebezpieczny dla serca. Jest też składnikiem zdrowej żywności (Adobe Stock)

Cukier to jeden ze składników, który spożywany w nadmiernej ilości przyspiesza rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nie tylko słodycze dostępne w sklepach nie są zbyt korzystne dla zdrowia. Na jakie produkty zwrócić szczególną uwagę?

spis treści

1. Czym są wolne cukry?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wolne cukry to substancje słodzące dodawane do napojów i żywności przez kucharza czy producenta, a także te, które występują naturalnie w syropach, sokach, koncentratach owocowych i miodzie.

Są to zatem cukry powstające samoistnie lub dodawane na etapie produkcji czy bezpośrednio przed spożyciem. WHO informuje, że cukier powinien stanowić maksymalnie 10 procent ogólnego zapotrzebowania energetycznego. Oznacza to, że osoba dorosła, która potrzebuje 2000 kcal dziennie - może spożyć maksymalnie 10 łyżeczek cukru (jedna łyżeczka cukru to 20 kcal).

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Wpływ cukru na zdrowie

O negatywnym wpływie cukru na stan zdrowia wiadomo od dawna. Wciąż jednak powstają nowe badania, które wskazują na kolejne zagrożenia wynikające z nadmiernego spożycia substancji słodzących.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego doszli do wniosku, że każde 5 procent energii całkowitej z wolnych cukrów sprawia, że aż o 7 procent wzrasta ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dane te potwierdziły badania na grupie prawie 111 tysięcy osób.

Przedmiotem badań jest także związek między jakością węglowodanów w diecie a chorobami układu krążenia. Naukowcy przeanalizowali dane dostępne w UK Biobank.

Dr Rebecca Kelly wraz ze swoim zespołem badawczym obserwowała pacjentów przez ponad 9 lat. Wnioski były interesujące, bo stwierdzono, że ryzyko chorób serca było wprost proporcjonalne do ilości spożywanych wolnych cukrów.

Nadmiar substancji słodzących może stanowić zagrożenie dla życia, ponieważ grozi zawałem serca. Specjaliści podkreślają, że należy ograniczać spożycie wolnych cukrów do mniej niż 5 procent dziennego spożycia energii.

W związku z tym być może już wkrótce wytyczne WHO zostaną zaktualizowane.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze