Trwa ładowanie...

Niepozorne ziarna, w których kryje się życie. Badacze ujawniają, że zmniejszają ryzyko zgonu z powodu chorób serca

 Karolina Rozmus
23.05.2022 12:32
Ziarno kakaowca to cenne źródło polifenoli
Ziarno kakaowca to cenne źródło polifenoli (Getty Images)

Badacze przeprowadzili badanie na ponad dwóch tysiącach osób, by sprawdzić, czy cenne ekstrakty z kakao mają wpływ na zdrowie. Wnioski były zaskakujące – regularne spożywanie ziaren kakao może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu przyczyn sercowo-naczyniowych i to nawet o 30 proc.

spis treści

1. Bioflawonoidy – recepta na długie życie?

Bioflawonoidy - jak większość polifenoli - znajdują się w owocach i warzywach. Odgrywają wiele ról – chronią roślinę przed insektami, nadają jej barwę, a dla człowieka najcenniejszą właściwością flawonoidów jest działanie antyoksydacyjne. Te obecne w kakao, czekoladzie czy zielonej herbacie noszą miano flawonoli.

- Jagody, borówki, maliny, poziomki, truskawki czy bordowe warzywa jak bakłażan, ale też czerwone winogrona i kakao. One są szczególnie rekomendowane w tzw. diecie DASH, czyli tej potocznie nazywanej sercową – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska, założycielka Instytutu Nutrition Lab. - Im ciemniejszy, bardziej intensywny kolor owoców i warzyw, tym więcej kryje się w nim flawonoidów - dodaje.

W badaniu COcoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study (COSMOS) wzięło udział 21 442 Amerykanów powyżej 60. roku życia. Połowa uczestników otrzymywała 500 mg suplementów z ziaren kakaowca, w których skład wchodziło także 80 mg epikatechiny, czyli szczególnego rodzaju bioflawonoidów. Już wcześniejsze badania wykazały, że epikatechina może przynosić korzyści dla serca, na przykład poprzez wspieranie prawidłowej wysokości ciśnienia krwi.

Zobacz film: "Produkty, które szkodzą sercu. Unikaj jak ognia"

Obserwacje naukowców trwały ponad 3,5 roku. Czym zaowocowały?

Badacze na łamach "American Journal of Clinical Nutrition" przyznają, że liczba całkowitych zdarzeń sercowo-naczyniowych (zawał, udar) nie uległa zmianie mimo suplementacji, ale już ryzyko zgonu z powodu tych schorzeń – zmniejszyło się aż o 27 proc.

Zdaniem ekspertki można przypisać to właściwościom antyoksydacyjnym polifenoli.

- To substancje, które dosłownie wymiatają z organizmu wolne rodniki mogące być przyczyną rozwoju komórek nowotworowych. Mają też działanie protekcyjne na serce - zapobiegają odkładaniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach – mówi ekspertka.

2. Gdzie szukać bioflawonoidów?

Dobrym wyborem jest ciemna czekolada albo naturalne kakao
Dobrym wyborem jest ciemna czekolada albo naturalne kakao (Pexels)

Suplementy z kakao? A może czekolada na co dzień? Co i jak jeść, żeby się cieszyć korzyściami zdrowotnymi, które potwierdzają badania? Ekspertka nie ma wątpliwości:

- Czekolada nie zaspokoi naszego zapotrzebowania na flawonoidy, chyba że jest to ciemna czekolada, po którą nie sięgamy zazwyczaj tak chętnie - mówi dietetyczka. - W tej czekoladzie, którą jemy najczęściej, poza miazgą kakaową jest wiele dodatków – utwardzony tłuszcz roślinny, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia czy cukier o działaniu prozapalnym - ostrzega ekspertka.

Poza gorzką czekoladą zaleca, by sięgać po kakao do picia – naturalne, niedosładzane. Do tego warto wcielić zalecenia diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension).

- W diecie DASH, uznawanej przez WHO za najzdrowszą dietę, prewencyjną w chorobach układu krążenia i taką, która jest złotym standardem we wspomaganiu leczenia chorób układu krążenia, w zaleceniach znajdują się dwie cząstki gorzkiej czekolady dziennie jako źródło polifenoli – tłumaczy Agnieszka Piskała-Topczewska.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze