Pamiętaj o tej przyprawie. Zbija cukier i poprawia trawienie
Kozieradka to przyprawa popularna w kuchni indyjskiej, dodawana między innymi do mieszanki curry. W Polsce jest używana dość rzadko, choć wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych. Na co pomaga kozieradka?
1. Co to jest kozieradka?
Kozieradka to roślina z rodziny bobowatych, do której należy również soczewica, ciecierzyca i soja. Jest przyprawą stosowaną przede wszystkim w kuchni orientalnej, ze względu na intensywny aromat.
Znana jest również w medycynie od tysięcy lat, pierwsza informacja o wykorzystywaniu kozieradki pochodzi z 1500 r. p.n.e. z Egiptu. Obecnie roślina uprawiana jest w wielu miejscach na świecie, bywa nazywana koniczyną grecką, greckim sianem czy bożą trawką.
Najbardziej wartościową częścią kozieradki są żółtobrązowe nasiona, choć duże walory mają także liście, które można spotkać między innymi w mieszankach przypraw indyjskich.
2. Jakie właściwości mają nasiona kozieradki?
Nasiona kozieradki zawierają dużą ilość śluzu polisacharydowego, który ochrania błonę śluzową przewodu pokarmowego. W składzie obecne są też flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, izoflawony oraz saponiny steroidowe.
Kozieradka obfituje w witaminę A i C, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk i mangan. Roślina zawiera również błonnik, który pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego.
Kozieradka chroni organizm przed wpływem wolnych rodników, które prowadzą do rozwoju cukrzycy, miażdżycy i nowotworów. Jednocześnie redukuje stany zapalne i obniża stężenie glukozy we krwi.
Badanie z 2009 roku wykazało, że codzienne spożywanie 10 g nasion namoczonych w gorącej wodzie wspomaga kontrolę cukrzycy typu 2. Roślina ma również pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze krwi i kondycję serca.
Zapobiega występowaniu uszkodzeń neuronów i powstawaniu chorób neurodegeneracyjnych. Kozieradka wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, jest pomocna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i kaszlu.
Ma również działanie przeciwbólowe, na przykład w przebiegu menstruacji. Wspomaga laktację i trawienie, redukuje zaparcia, zgagę i objawy choroby wrzodowej. Suplementowana u mężczyzn skutkuje wzrostem testosteronu.
Kozieradka sprzyja odchudzaniu ze względu na wzrost uczucia sytości. Jest też stosowana w kosmetyce ze względu na to, że przeciwdziała wypadaniu włosom i leczy łupież.
3. Jak stosować nasiona kozieradki?
Nasiona kozieradki można stosować w całości lub po zmieleniu, są dość ostre w smaku, ale w wersji sproszkowanej czuć orzechową nutę. Nasiona sprawdzą się jako przyprawa do mięs i ryb, w szczególności do drobiu i cielęciny. Wzbogacą również smak zup, sałatek, makaronu, sosów i zapiekanek.
Można z nich przygotować również herbatę, wystarczy zalać 1-2 łyżeczki kozieradki wrzącą wodą i zostawić na kwadrans pod przykryciem.
Nasiona to również skuteczny środek wzmacniający, zaleca się połączenie ich w proporcji 1:1 z miodem. Stosowane zewnętrznie redukują stany zapalne skóry, owrzodzenia, obrzęki i czyraki.
Wystarczy 100 g sproszkowanych nasion kozieradki wymieszać z wodą, aż do uzyskania gęstej pasty, a następnie dodać pół łyżeczki 10 proc. kwasu octowego. Uzyskany produkt nanosimy na materiał i przykładamy do ciała.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl