Pijasz kawę z mlekiem? Nowe badania zaskakują
Wokół kawy z mlekiem urosło wiele mitów. Mało dietetyczna, wypłukuje wapń - to zarzuca się temu połączeniu. Wyniki badań zespołu naukowego z Danii pokazują jednak, że jej picie może niesamowicie wpłynąć na organizm.
1. Przeciwutleniacze i aminokwasy współdziałają
Najnowsze badania opublikowane na łamach Journal of Agricultural and Food Chemistry wskazują, że pijąc kawę, nie powinniśmy żałować sobie mleka. Naukowcy badali, w jaki sposób przeciwutleniacze pochodzące z kawy i białka zawarte w mleku mogą wchodzić w interakcję - z korzyścią dla naszego zdrowia.
Okazuje się, że przeciwzapalne antyoksydanty, jakimi są kawowe polifenole jeszcze silniej chronią przed rozwojem stanu zapalnego, gdy serwujemy je w połączeniu z aminokwasami zawartymi w mleku.
Chociaż czarnej kawie z zarzuca się wypłukiwanie magnezu z organizmu, a wokół krowiego mleka pojawia się coraz więcej kontrowersji, to najnowsze odkrycie duńskich badaczy nie pozostawia złudzeń. Kawa z mlekiem to dobre połączenie nie tylko dla kubków smakowych, ale i całego ciała.
2. Podwójnie silne działanie przeciwzapalne
Badania naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze polegały na badaniu hodowli komórek odpornościowych. Próbki były w różnym środowisku - pierwszej grupie podawano same antyoksydanty, drugiej przeciwutleniacze z aminokwasami (to odpowiednik "kawy z mlekiem"), a do trzeciej grupy nie dodawano nic. Następnie we wszystkich trzech grupach sztucznie wzbudzono warunki podobne do stanu zapalnego w ludzkim ciele.
Okazuje się, że "pojenie" komórek mieszanką podobną do kawy z mlekiem wykazywało prawie dwukrotnie większą skuteczność w zwalczaniu stanu zapalnego, niż kultury wystawione na działanie polifenoli zwykłej kawy. Napój może być więc pomocny w dolegliwościach powodowanych zapaleniem tkanek, np. alergii. Uważa się także, że kawa z mlekiem może jeszcze silniej chronić przed rozwojem nowotworów, bo to właśnie z nimi wiążą się nawracające stany zapalne i zbyt duże stężenie utleniaczy w organizmie.
- Jak możemy sobie wyobrazić, taki koktajl miałby tak samo korzystny efekt na zwalczanie stanu zapalnego u ludzi - tłumaczy prof. Marianne Nissen Lund, autorka badań. Prowadzono je na razie tylko na sztucznych hodowlach komórkowych. W planach są eksperymenty z wykorzystaniem zwierząt, aby sprawdzić czy takie samo działanie będzie miała mieszanka na cały żywy organizm.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl