Trwa ładowanie...

Pierwszym objawem może być zgaga. Znak, że przesadziłeś z herbatą

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 14.11.2022 12:57
Nadmiar kofeiny, którą zawiera herbata może negatywnie wpływać na zdrowie
Nadmiar kofeiny, którą zawiera herbata może negatywnie wpływać na zdrowie (Getty Images)

Naukowcy wielokrotnie udowodnili jej zbawienny wpływ na zdrowie, a jej wyjątkowy smak jest ceniony od wieków. Nic więc dziwnego, że herbatę piją miliony ludzi na całym świecie. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać z jej ilością.

spis treści

1. Pamiętaj o kofeinie

Badania naukowe potwierdziły, że nawet niewielkie ilości czarnej herbaty zmniejszają ryzyko zgonu z powodu chorób serca i udarów niedokrwiennych mózgu.

Jest jednak druga strona medalu. Herbata, podobnie jak kawa zawiera kofeinę. W nadmiarze może wywołać takie same negatywne skutki, bez względu na źródło.

Zobacz film: "Kawa czy herbata?"
Herbata pita w nadmiarze może szkodzić
Herbata pita w nadmiarze może szkodzić (Getty Images)

Dlatego picie kilku kubków herbaty w ciągu dnia to nie jest najlepszy pomysł. Zamiast relaksu po długim stresującym dniu, możemy odczuwać napięcie i niepokój. Jeśli wypijemy ją zbyt późno, mogą się pojawić problemy ze snem. Warto pamiętać, że kofeina blokuje melatoninę, hormon odpowiedzialny za regulowanie snu i ułatwianie zasypiania. Ma też właściwości uzależniające.

Dlatego dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 200 mg, co w przypadku herbaty przekłada się mniej więcej na trzy filiżanki (w czarnej herbacie zawartość kofeiny jest wyższa). Jeśli pijemy również kawę, po herbatę powinniśmy sięgać jeszcze rzadziej.

2. Uważaj na żołądek

Sygnałem świadczącym o tym, że pijemy za dużo herbaty, może być też zgaga, a także ból brzucha. Może to się wydać zaskakujące, bo wiele osób pije herbatę właśnie przy problemach z żołądkiem, albo sięga po nią po ciężkim lub obfitym posiłku.

Tymczasem zawarta w herbacie kofeina sprzyja zgadze, a taniny mogą podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego i skutkować bólem brzucha.

3. Zawroty głowy i odwodnienie

Efektem nadmiernego picia zarówno herbaty, jak i kawy mogą być zawroty głowy. To także "zasługa" kofeiny, ale w bardzo dużych dawkach. Szacuje się, że takie objawy mogą wystąpić dopiero po sześciu filiżankach. Mogą im również towarzyszyć rozdrażenie lub znużenie.

Osobom, które przesadzają z herbatą, grozi odwodnienie, bo podobnie jak kawa, działa moczopędnie. Jeśli więc wypijamy kilka filiżanek dziennie, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnienie płynów (najlepiej sięgać po wodę).

Na nadmierne ilości herbaty powinny też uważać osoby, które mają niedobór żelaza. Obecne w herbacie taniny wiążą się z żelazem, przez co organizm go nie przyswaja. Niedobór może się więc jeszcze pogłębiać, co jest szkodliwe dla zdrowia (jednym ze skutków niedoboru jest anemia).

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze