Trwa ładowanie...

Pogromca nowotworów i wysokiego cholesterolu. Warto go podgrzać

 Paula Jakubasik
19.10.2022 14:57
Likopen nie traci swoich właściwości podczas obróbki termicznej.
Likopen nie traci swoich właściwości podczas obróbki termicznej. (Adobe Stock)

Pomidory poza wyjątkowym smakiem i aromatem są niezwykle cenne dla zdrowia oraz kondycji zdrowotnej naszego organizmu. Wszystko za sprawą naturalnego związku, który odpowiada za ich intensywny kolor. To właśnie likopen wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, cukrzycę, a także nowotwory.

spis treści

1. Co to jest likopen?

Likopen to naturalny związek obecny w wielu produktach, takich jak arbuz, papaja, gujawa, morele, różowy grejpfrut czy owoce dzikiej róży. Choć największym jego źródłem są przetwory z pomidorów. Likopen w przeciwieństwie do innych związków nie traci swoich właściwości w trakcie podgrzewania, co więcej - stają się one silniejsze.

Związek ten odpowiada za pigmentację owoców i warzyw, dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Właściwości likopenu

Likopen jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu oraz uszkodzenia komórek, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób serca, cukrzycy oraz nowotworów (zwłaszcza płuc, kości i prostaty).

Jednocześnie związek ten reguluje ciśnienie tętnicze krwi, pozytywnie wpływa na kondycję kości oraz zębów. Pozytywnie oddziałuje również na stężenie dobrego cholesterolu i redukuje ilość [złego cholesterolu]((https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-ldl), dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby sercowo-naczyniowe.

Wykazano także, że likopen zmniejsza ból związany z uszkodzeniem tkanek i nerwów, w podobnym stopniu do leków na bazie ibuprofenu. Związek ten powinien znaleźć się w diecie mężczyzn, ponieważ dostarczany w ilości 14 mg dziennie poprawia płodność aż o około 40 proc.

Likopen poza wieloma cennymi właściwościami ma również dobroczynny wpływ na skórę, przede wszystkim zwiększa ochronę przed poparzeniami słonecznymi i rozwojem nowotworu skóry.

3. Najlepsze źródła likopenu w diecie

Produktmg/100 g
suszone pomidory45,9
przecier pomidorowy29,3
keczup17
sos pomidorowy15,9
pomidory z puszki9,7
gujawa5,4
arbuz4,8
świeże pomidory3,0
papaja2
różowy grejpfrut1,5
gotowana czerwona papryka0,5

Likopen znajdziemy również w zupie pomidorowej, sosach domowej roboty do makaronu oraz w sokach pomidorowych.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze