Polacy jedzą za rzadko. Nie wiedzą, że ta ryba to antynowotworowy mocarz
Eksperci nieustannie apelują, by włączyć ryby do stałego menu i sięgać po nie co najmniej dwa razy w tygodniu. Mimo to Polacy nadal niechętnie po nie sięgają, a jeśli już, to wybierają ryby, które nie do końca są zdrowia. Nie mają pojęcia, że jeden z gatunków ma antynowotworowe właściwości.
1. Halibut. Król wśród ryb
Halibut, czy inaczej kulbak, należy do największego przedstawiciela flądrowatych. Ten duży gatunek flądry ma niewiele ości, za to mnóstwo wartości odżywczych. Halibut będzie dobrze smakował zarówno pieczony, jak i smażony. Jednak najkorzystniejsze dla zdrowia będzie ugotowanie ryby na parze.
Jest bogaty w sole mineralne i witaminy, które mają korzystny wpływ na nasz organizm. Ze względu na niską zawartość tłuszczu, jest zdecydowanie polecany osobom, które walczą z nadmiarem kilogramów. Dodatkowo halibut to źródło białka, które jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała.
W składzie tej ryby znajdziemy również takie składniki mineralne jak magnez, fosfor, potas czy selen. Halibut jest także źródłem witamin z grupy B, takich jak B6 i B12 oraz niacyny. Dzięki nim nasza skóra, błony śluzowe i włosy są zdrowe i pełne blasku. Witaminy te zapobiegają także anemii.
Halibut zawiera również kwasy tłuszczowe omega-3, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Mają działanie przeciwzapalne i wspomagają pracę mózgu. Ponadto mogą zapobiegać niektórym nowotworom, takim jak rak piersi, okrężnicy czy prostaty. Kwas tłuszczowy obecny w halibucie zmniejsza także ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru mózgu oraz zawału serca. Regularne spożywanie halibuta pomaga obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i wzmacnia układ odpornościowy.
2. Najzdrowsza ryba, ale nie dla każdego
Mimo wielu korzyści zdrowotnych halibut nie jest zalecany dla każdego. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny z niego zrezygnować. Powód? Zawiera związki rtęci, które mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu. Unikać go powinny także dzieci w wieku rozwojowym. Rtęć w mięsie halibuta łatwo przenika przez krew i łożysko. W przypadku ciąży spożywanie więcej niż 100 g mięsa halibuta jest niezalecane.
Przy wyborze halibuta, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim świeży halibut ma zapach wody morskiej. Należy także spojrzeć na oczy ryby - nie powinny być zapadnięte ani mętne. Ostatnim krokiem jest ocena ciała ryby. Mięso świeżego i zdrowego halibuta nie posiada przebarwień lub odkształceń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl