Trwa ładowanie...

Polacy po nich depczą. Na Zachodzie sprzedawane są za grube pieniądze

 Katarzyna Kurek
22.04.2023 12:13
Młode pędy chmielu to prawdziwy rarytas
Młode pędy chmielu to prawdziwy rarytas (Getty Images)

Rosną dziko i zachwycają smakiem. Właśnie teraz trwa na nie sezon. Mowa o ''leśnych szparagach'', czyli młodych pędach chmielu, które za swoje walory szczególnie cenione są na Zachodzie. Za roślinę trzeba tam słono zapłacić. Choć w Polsce leśne szparagi dostępne są na wyciągnięcie ręki, to często traktuje się je jak niechciane chwasty.

spis treści

1. Rosną w ogródkach i w lesie

Leśne szparagi, zwane też szparagami chmielowymi, są jednym z pyszniejszych wiosennych zielsk. Młodziutkie pędy chmielu rosną dziko w zagajnikach i lasach, szczególnie w wilgotnych zaroślach. W Polsce porastają też niektóre ogródki, można spotkać je nawet przy drodze. Niestety, u nas roślina nie jest zbyt popularna, dlatego też wielu rodaków nieświadomie rozdeptuje ją podczas spacerów.

Zupełnie inaczej jest na Zachodzie, gdzie uznaje się je za produkt luksusowy. Tam za kilogram leśnych szparagów trzeba zapłacić krocie, nawet do 1000 euro. Szczególnie cenione są w Belgii, Francji, Holandii, czy we Włoszech.

Zobacz film: "Poznaj moc szparagów"

2. Sezon na leśne szparagi

W Polsce sezon na roślinę rozpoczyna się wraz z końcem marca i początkiem kwietnia. Młode pędy chmielu, które nadają się do jedzenia, mają długie łodygi w zielonym lub białym kolorze. Okres zbierania pędów chmielu jest jednak dość krótki. Kiedy łodyżka staje się brązowa i ulega zdrewnieniu, roślina przestaje nadawać się do spożycia.

Niektórzy porównują smak szparagów chmielowych do smaku orzechów z nutą goryczy, czy zielonego groszku. Innym przypominają one tradycyjne szparagi, jarmuż, czy karczochy. Wiele jednak zależy od tego, w jakiej fazie wzrostu zostały zebrane. Najłagodniejszy smak mają młode pędy.

3. Jak przygotować leśne szparagi?

Do spożycia nadaje się górna część rośliny. Zaleca się, by pędy chmielu spożywać jak najszybciej od zerwania, wówczas mają największe walory smakowe. Leśne szparagi można zjadać na surowo. Dobrze smakują zarówno samodzielnie, jak i jako dodatek do sałatek, kanapek czy zup.

Chmielowe szparagi można podawać także po ugotowaniu lub podsmażeniu na maśle lub odrobinie oliwy z oliwek.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze