Poliole – czym są, rodzaje polioli, korzyści stosowania, skutki uboczne
Osoby będące na diecie redukcyjnej albo te, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, często szukają produktów o obniżonej zawartości tłuszczów i cukrów. Co prawda na rynku spożywczym mamy dostęp do takich produktów, ale na własną rękę powinniśmy przyglądać się dokładnie ich składowi. Aby nie dodawać cukru w czystej postaci, producenci często decydują się na inne rozwiązania, między innymi są nimi poliole, o których będzie ów artykuł.
1. Poliole – czym są?
Poliole to substancje chemiczne, z grupo alkoholi wielowodorotlenowych, czyli takie które w jednej swojej cząsteczce posiadają więcej niż jedną grupę – OH. Dla osób zainteresowanych ważny jest fakt, iż poliole charakteryzują się słodkim smakiem i mogą być zamiennikiem dla cukrów prostych fruktozy lub glukozy. Ich kaloryczność waha się pomiędzy 0,2 – 2,6 kalorii. Poliole, które używane są jako zamiennik znanego nam cukru, należą do grupy o nazwie cukrole.
Charakteryzuje je fakt, że nie podnoszą poziomu cukru we krwi, dlatego polecane są osobom , które stosują dietę niskoglikemiczną. Ich stosowanie w nadmiernych ilościach może wywołać efekty niepożądane np. w postaci przeczyszczenia. W Polsce dopuszczone do powszechnego stosowania są poliole: erytrytol, ksylitol, syrop maltitolowy, izomalt, mannitol, laktitol, syrop sorbitolowy, sorbitol.
2. Poliole – rodzaje polioli
Dla przykładu podam charakterystykę kilku głównych rodzajów polioli.
Erytrytol – jego wartość energetyczna jest równa zero. Jest substancją słodzącą o słodyczy 60 – 80% smaku sacharozy. W organizmie człowieka nie jest metabolizowany. Dobrze wchłaniany przez przewód pokarmowy, dlatego w całości razem z moczem jest wydalany. Oprócz zastosowana w przemyśle spożywczym, często używany jest także w przemyśle farmaceutycznym, jako masa tabletkowa dla diabetyków i osób z nietolerancją laktozy. Natomiast w formie proszku dobrze usuwa płytkę nazębną.
Ksylitol – ten rodzaj polioli stosowany jest najczęściej jako substancja słodząca gum do żucia, bo działa przeciwpróchniczo. Ma bardzo obniżoną wartość glikemiczną, bo zaledwie IG:8. Został uznany przez JEFCA jako całkowicie bezpieczny środek bez względu na spożywaną ilość.
Izomalt – jest niskokaloryczny i również nie powoduje próchnicy nazębnej. Zapobiega sklejaniu się ze sobą słodkości, umożliwia dłuższy okres przechowywania. Jego maksymalna dawka nie powinna przekraczać 50 gramów, bo w innym wypadku może dojść do bólów brzucha i przeczyszczenia.
3. Poliole – korzyści stosowania
Poliole charakteryzuje słodki smak, ale o 40% mniejsza kaloryczność, a także niski indeks glikemiczny. Poliole wchłaniają się powoli, a indeks glikemiczny nie skacze do góry, pi ich spożyciu, dlatego wydają się być idealnym rozwiązaniem dla osób otyłych i tych zmagających się z cukrzycą. Ponadto poliole nie powodują powstawania próchnicy, a jak wiadomo próchnica to coraz częstsza choroba naszych czasów.
4. Poliole – skutki uboczne
Z tego co odnotowały badania, poliole nie mają bardzo negatywnych skutków dla organizmu. Co prawda przekroczenie ich dopuszczalnej gramatury czasami może powodować bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki, jednak to wszystkie na ten czas z efektów ubocznych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
- Czy używanie słodzika może powodować jakieś dolegliwości trzustki? - odpowiada dietetyk mgr Joanna Penza
- Czy cukier zabija szare komórki? - odpowiada dietetyk Maria Jagiełło
Poliole oceniam jak najbardziej na plus. Ponieważ więcej jest pozytywnych aspektów ich stosowania, a niżeli tych negatywnych.