Trwa ładowanie...

Prowadzi do długotrwałych zmian. "Mózg dosłownie się przebudowuje"

Avatar placeholder
27.01.2024 18:15
Nie potrafisz powstrzymać się od jedzenia słodyczy? Naukowcy odkryli przyczynę
Nie potrafisz powstrzymać się od jedzenia słodyczy? Naukowcy odkryli przyczynę (Getty Images)

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dieta bogata w cukry i tłuszcze nie służy naszemu zdrowiu. Jednak mimo tej świadomości, wielu z nas ma problem z wyeliminowaniem z diety słodkich przekąsek i czekoladek. Naukowcy zbadali, dlaczego tak ciężko nam zrezygnować z jedzenia słodyczy i chipsów.

spis treści

1. Konsekwencje codziennego spożywania słodyczy

Czy nasz mózg faktycznie preferuje niezdrowe przekąski? Dlaczego po zjedzeniu jednej czekoladki, mamy ochotę na kolejną? Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Kolonii, we współpracy z Uniwersytetem Yale, postanowili zbadać, dlaczego słodycze są tak uzależniające.

W ramach eksperymentu przez osiem tygodni jednej grupie badanych podawano codziennie słodki i tłusty budyń. Druga grupa otrzymywała budyń o tej samej kaloryczności, ale z mniejszą zawartością tłuszczu. Wszyscy uczestnicy badania byli regularnie kontrolowani, a ich aktywność mózgu była szczegółowo analizowana.

Zobacz film: "Cała prawda o żelkach"

Po dwóch miesiącach naukowcy zauważyli, że zmiany w mózgu były znacznie silniejsze u osób z pierwszej grupy. Stwierdzono, że pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru najbardziej aktywizowały wydzielania dopaminy, która jest kluczowym elementem układu nagrody. Wpływa na naszą motywację i reakcje emocjonalne.

2. Jak mózg reaguje na słodkie i tłuste przekąski?

- Nasze badania wykazały, że mózg dosłownie się przebudowuje pod wpływem spożywania chipsów, czekoladek i innych słodyczy. W rezultacie mózg uczy się podświadomie preferować tego typu "satysfakcjonujące" czy "nagradzające" jedzenie - mówi dr Marc Tittgemeyer, jeden z autorów badania.

Naukowcy odkryli, że już po ośmiu tygodniach diety bogatej w cukry i tłuszcze, w mózgach badanych osób powstały nowe połączenia. To pokazuje, jak szybko dochodzi do "uzależnienia" od takiej diety oraz dlaczego tak trudno jest zmienić niezdrowe nawyki.

Naukowcy podkreślają, że regularne spożywanie tego typu produktów może prowadzić do długotrwałych zmian w strukturach mózgu. Mózg zaczyna interpretować żywność o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru jako nagrodę, co powoduje, że domaga się więcej. Wyniki tych badań zostały opublikowane w "Cell Metabolism".

- Nasza skłonność do spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, typowych składników dla tzw. diety zachodniej, może być wrodzona lub wynikać z nadwagi. Uważamy jednak, że najczęściej mózg uczy się tej preferencji – wyjaśnia dr Sharmili Edwin Thanarajah, liderka grupy badawczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze