Przypomina miniaturowego arbuza. Mysi melon pomoże w walce z wrzodami, zaparciami, a nawet groźnym rakiem
Mysi melon, roślina spokrewniona z dynią, która ma niewielką zawartość kalorii i może znaleźć się w dietach odchudzających. Jakie właściwości ma meksykański ogórek?
1. Co to jest mysi melon?
Mysi melon to warzywo, które można uprawiać w ogrodzie, na balkonach, tarasach oraz pod osłonami. Meksykański ogórek ma owalny kształt i cienką, błyszczącą skórkę o zielono-żółtym zabarwieniu.
Mysi melon w smaku przypomina ogórka z limonką, jest chrupiący, lekko kwaśny i orzeźwiający. Można spożywać go na surowo, dodawać do sałatek warzywno-owocowych, zup i sosów.
2. Jakie wartości odżywcze ma meksykański ogórek?
Mysi melon to bardzo zdrowe i smaczne warzywo, które zawiera niewielką ilość kalorii i może być spożywane przez osoby na diecie odchudzającej. W jego składzie znajduje się wiele witamin i cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, witamina C, E, K i PP, potas, cynk, wapń, magnez, żelazo, fosfor, selen czy mangan.
W 100 gramach meksykańskiego ogórka znajduje się zaledwie 19 kcal, 94.24 g wody, 2.81 g węglowodanów, 1.7 g błonnika pokarmowego, 0,82 g białka oraz 0,13 g tłuszczu. Warzywo jest dobrze tolerowane przez większość osób i nie powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Napar z liści mysiego melona reguluje ciśnienie tętnicze krwi, sprzyja leczeniu kamicy moczowej oraz usuwaniu obrzęków. Sok z ogórka meksykańskiego ma korzystny wpływ na pracę tarczycy oraz trzustki, dodatkowo wspomaga walkę z zaparciami, hemoroidami, wrzodami układu pokarmowego, a nawet rakiem piersi.
3. Zastosowanie mysiego melona w kuchni
W Ameryce Środkowej wykorzystuje się nie tylko warzywo, ale również jego liście i korzenie. Do spożycia nie nadaje się jedynie łodyga mysiego melona. Liście meksykańskiego ogórka warto dodawać do sałatek, zup i sosów, można nadziewać je też farszem.
Mysi melon jest smaczny na surowo, choć wiele osób poddaje go obróbce termicznej. Popularne są przepisy z ogórkiem duszonym w sosie własnym lub podawanym w formie przystawki do mięs lub ryb.
Korzenie rośliny wykorzystywane są natomiast do produkcji mąki, ze względu na wysoką zawartość skrobi. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie przetworów z ogórka meksykańskiego, można zalać warzywo solanką z dodatkiem czosnku, kopru, pieprzu oraz gorczycy.