Rujnują pracę mózgu. Te produkty jedzone regularnie prowadzą do demencji
Choroba Alzhaimera zależy od wielu czynników, ale zdaniem naukowców spore znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania ma odpowiednia dieta. Czy wiedzieliście, że produkty zawierające tłuszcze trans, mogą wpływać na zachorowanie na tę chorobę? Jakie jedzenie jest odradzane w trosce o zdrowie?
- 1. Na czym polega choroba Alzheimera?
- 2. Przyczyny choroby Alzheimera
- 3. Czego unikać w codziennym menu?
- 3.1. Tłuszcze trans
- 3.2. Fruktoza
- 3.3. Kebab, frytki i dania typu fast food
- 3.4. Produkty przetworzone
- 3.5. Gotowe wyroby garmażeryjne
- 3.6. Lody, ciastka i pączki
- 3.7. Przetwory rybne a choroba alzheimera
- 3.8. Białe pieczywo tostowe
- 4. Co jeść, by nie zachorować?
1. Na czym polega choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera jest neurodegeneracyjna i prowadzi do otępienia. Ocenia się, że w Polsce dotyka ona ok. 300-500 tys. osób, ale zdaniem epidemiologów w ciągu najbliższych lat ta liczba znacząco wzrośnie. Najczęściej diagnozuje się ją u osób powyżej 65. roku życia, choć zdarza się także u młodszych. Zdecydowanie częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni.
Pierwsze objawy u pacjenta dotkniętego tą chorobą są bardzo subtelne i łatwo ich nie zauważyć. Zaczyna się od niewielkich problemów z pamięcią, która nie wzbudza niepokoju. Zapominanie imion bliskich lub niektórych słów, gubienie rzeczy to początkowy etap choroby, który można tłumaczyć wiekiem. Z czasem zaczyna się robić coraz bardziej poważnie: kłopoty z pamięcią są coraz bardziej widoczne i uciążliwe, pojawiają się problemy z orientacją w przestrzeni i czasie, zaburzenia w osądzaniu danej sytuacji, trudności w mówieniu.
Proces degradacji komórek zachodzi powoli, u każdego pacjenta w indywidualnym tempie. Człowiek w zaawansowanym stadium powinien być objęty specjalistyczną, całodobową opieką, ponieważ zdany sam na siebie narażony jest na poważne niebezpieczeństwo. Choroba Alzheimera to poważna choroba, której każdy z nas chciałby uniknąć. A czy jest to możliwe? Jaki mamy wpływ na to, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę dolegliwość?
2. Przyczyny choroby Alzheimera
W Polsce, jak i na całym świecie, od wielu lat prowadzone są badania na temat zależności między sposobem odżywiania a demencją. Naukowcy chcą zrozumieć, jak wygląda rozwój choroby Alzheimera i czy można w jakikolwiek sposób zatrzymać ten proces. Należy jednak zacząć od zrozumienia, jakie są przyczyny choroby. Zdaniem ekspertów, największy wpływ mają w tym przypadku geny, ale dużą rolę odrywają również czynniki środowiskowe – w tym odżywanie.
Naukowcy z Tufts University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że tak zwana dieta zachodnia wywołuje stres w organizmie, a to zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Dieta zachodnia, która dotarła do nas z USA i zachodniej Europy, opiera się na spożyciu dużej ilości tłuszczów nasyconych, przetworzonych produktów i cukru prostego. Ten sposób odżywiania jest ubogi w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i chudy nabiał. Jest kaloryczna, a jej wartość odżywcza jest niewielka, zatem zdecydowanie nie jest to najlepszy wybór - jeśli chodzi o zdrowie.
3. Czego unikać w codziennym menu?
3.1. Tłuszcze trans
Niekorzystny wpływ na zdrowie mają tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne. Znajdują się one w słodyczach, słonych przekąskach, batonach, nadziewanych czekoladach, krakersach, bombonierkach i herbatnikach. Badania wykazały, że osoby mające we krwi wysoki poziom tłuszczów trans są o 74 proc. bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera niż ci, którzy mają tłuszcze trans na niskim poziomie.
3.2. Fruktoza
Poza szkodliwymi tłuszczami trans niewskazane jest, zdaniem badaczy, jedzenie fruktozy, czyli cukru prostego występującego w naturalnej postaci w owocach i miodzie. Fruktoza jest metabolizowana w mózgu, zatem jej nadmiar może powodować zakłócenia pracy mózgu. Dodatkowo prowadzi do powstawania stanów zapalnych oraz redukcji poziomu energii w mózgu. To wszystko przyczynia się do obumierania neuronów.
3.3. Kebab, frytki i dania typu fast food
Nie tylko kebab i frytki, ale również wszelkie dania z popularnych sieciówek - typu hamburgery hot-dogi, pizze i zapiekanki warto wykluczyć z diety, jeśli chcemy zadbać o uniknięcie tej neurodegeneracyjnej choroby.
3.4. Produkty przetworzone
Przetworzona żywność, jak parówki, konserwy, mięsa, boczek, zupy w proszku i koncentraty zup także warto wykreślić z codziennego menu.
3.5. Gotowe wyroby garmażeryjne
Eksperci odradzają również jedzenie gotowych wyrobów garmażeryjnych typu pierogi, naleśniki czy pyzy. Zawierają one wiele niezdrowych składników, które nie wpływają pozytywnie na zdrowie.
3.6. Lody, ciastka i pączki
Kolejne pozycje na naszej liście zajmują kupne ciastka, rogaliki, lody, pączki i drożdżówki. To nie tylko mnóstwo substancji chemicznych, ale również twarde margaryny do pieczenia i smażenia.
3.7. Przetwory rybne a choroba alzheimera
Przetwory rybne, takie jak paluszki rybne oraz serki topione i homogenizowane, również nie są polecane w profilaktyce zachorowania na Alzheimera.
3.8. Białe pieczywo tostowe
Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, warto również wykluczyć z diety białe pieczywo tostowe.
4. Co jeść, by nie zachorować?
Wiedząc już, czego należy unikać, warto wyjaśnić, co powinno się jeść. Według naukowców dieta, która ma za zadanie ochronę przed Alzheimerem, musi być bogata w produkty zbożowe i roślinne.
Kluczowe jest, by codzienny jadłospis uwzględniał dużą ilość warzyw, chudego mięsa oraz zdrowe tłuszcze. Istotna w profilaktyce choroby jest również odpowiednia podaż witamin z grupy B, cynku, kwasu foliowego i choliny.