Ryzyko groźnego raka spada o ponad 50 procent. Obniża cholesterol, odchudza, wzmacnia serce
W okresie zimowym, kiedy dostęp do świeżych warzyw i owoców pochodzących od lokalnych rolników jest mocno ograniczony, warto sięgnąć po smaczne, a przede wszystkim zdrowe przetwory. Niektórzy konsumenci nie mają pojęcia, że regularne spożywanie soku pomidorowego może skutkować nie tylko utratą zbędnych kilogramów, ale także poprawą kondycji skóry.
1. Właściwości zdrowotne soku pomidorowego
Podstawą budowania odporności organizmu jest zdrowa, zbilansowana dieta, uwzględniająca między innymi owoce oraz warzywa. Niestety, warzywa dostępne zimą w dyskontach i supermarketach nie smakują najlepiej, a w ich składzie znajduje się mniejsza zawartość substancji odżywczych.
Co zatem zrobić, jeśli chcemy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witamin oraz składników mineralnych? Okazuje się, że doskonałą alternatywą dla owoców i warzyw mogą być przetwory owocowe lub warzywne.
Sok pomidorowy, którym można zastąpić świeże pomidory, znany jest ze swojego charakterystycznego, lekko kwaskowatego, ale i słodkawego smaku.
W jego składzie występują witaminy z grupy B (np. tiamina, niacyna, pirydoksyna, kwas foliowy), witamina A, witamina D, witamina C oraz witamina K. Dodatkowo produkt ten obfituje w następujące składniki mineralne: wapń, potas**, żelazo, sód oraz fosfor.
Sok pomidorowy, w porównaniu do świeżego pomidora, zawiera więcej wysoko przyswajalnego, a także cennego dla zdrowia karotenoidu o nazwie likopen. Substancja ta dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i wykazuje silne właściwości przeciwutleniające.
Badania opublikowane w czasopiśmie ''Food Science & Nutrition'' potwierdziły, że regularne spożywanie soku pomidorowego, który nie zawiera soli, może zapobiec rozwojowi schorzeń serca. Inne badania wykazały również, że likopen przyjmowany wraz z sokiem pomidorowym może zredukować od 21 procent do 53 procent ryzyko zachorowalności na nowotwór gruczołu krokowego.
Ponadto, picie soku pomidorowego może uchronić pacjentów przed nowotworem przewodu pokarmowego oraz schorzeniami, które dotyczą układu nerwowego.
Regularne sięganie po niskokaloryczny sok pomidorowy skutkuje poprawą wyglądu skóry, utratą nadmiernych kilogramów, spadkiem poziomu złego cholesterolu, poprawą pracy serca, spadkiem ciśnienia krwi. W jednej szklance soku pomidorowego znajduje się zaledwie 26 kcal.
W takim produkcie znaleźć można także 0,5 g tłuszczu, 6,3 g węglowodanów oraz 0,75 g błonnika.
2. Jaki sok pomidorowy wybrać?
Niektóre osoby uwielbiają soki pomidorowe własnego wyrobu. Decydując się na zakup gotowych przetworów na bazie pomidorów, warto wziąć pod uwagę skład opisany na etykiecie produktu. Najzdrowsze są czyste soki pomidorowe 100 procent, które nie zawierają dodatkowych konserwantów, soli oraz cukru.
3. Sok pomidorowy nie dla wszystkich
Choć sok pomidorowy wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, nie wszyscy mogą go spożywać. Po napój ten nie powinny sięgać osoby uczulone na pomidory. Kolejnym przeciwwskazaniem do spożywania soku pomidorowego jest refluks żołądkowo-przełykowy. W przypadku pacjentów chorujących na refluks, napój może spowodować nasilenie objawów chorobowych.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl