Trwa ładowanie...

Serce kocha tę przyprawę. Poprawia krążenie, zbija ciśnienie

Avatar placeholder
11.01.2024 08:25
Wspomaga metabolizm i dba o zdrowie serca. Nie wszyscy jednak powinni sięgać po tę przyprawę
Wspomaga metabolizm i dba o zdrowie serca. Nie wszyscy jednak powinni sięgać po tę przyprawę (Getty Images / Facebook)

Pieprz cayenne to jeden z produktów, który trafia na półkę z przyprawami. Warto jednak sięgać po niego częściej ze względu na szereg właściwości zdrowotnych, które oferuje. Co warto wiedzieć o pieprzu cayenne?

spis treści

1. Wpływ kapsaicyny

Jak tłumaczy dietetyk Marcie Vaske, właściwości zdrowotne pieprzu cayenne głównie wynikają z obecności kapsaicyny oraz innych substancji aktywnych. Warto więc dodawać go do potraw nie tylko, by nieco je urozmaicić, ale także czerpać korzyści dla zdrowia.

Kapsaicyna zwiększa termogenezę, co przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pragną utrzymać prawidłową masę ciała lub walczą z nadwagą. Ponadto pomaga w redukcji uczucia głodu.

Pieprz cayenne wspomaga też trawienie poprzez stymulację produkcji śliny i soków żołądkowych i pomaga uporać się z niektórymi dolegliwościami trawiennymi jak choćby niestrawność.

Zobacz film: "Majeranek i pietruszka - królowie polskich przypraw"

Niektóre badania sugerują, że kapsaicyna może zwalczać zatrucia bakteryjne. Po pieprz cayenne warto też sięgać w celu łagodzenia bólu, szczególnie neuropatycznego.

2. Pieprz cayenne dla zdrowia serca

Pieprz cayenne korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy. Kapsaicyna pomaga w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, poprawia krążenie krwi oraz obniża ciśnienie. Ponadto pozytywnie wpływa na poziom lipidów, co przekłada się na zdrowie serca.

Przyprawa to także świetny sposób na łagodzenie objawów alergii i kataru. Jest bogata w przeciwutleniacze, a zatem korzystnie wpływa na układ odpornościowy, chroni przed stresem oksydacyjnym oraz dba o skórę.

Warto jednak pamiętać, że pieprz cayenne może być dla niektórych osób zbyt ostry, zwłaszcza dla tych z wrażliwym przewodem pokarmowym. Nadmiar może więc skończyć się zgagą i dolegliwościami żołądkowymi.

Osoby z zespołem jelita drażliwego oraz przyjmujące leki rozrzedzające krew, chorujące na cukrzycę czy astmę, powinny zrezygnować z pieprzu cayenne. Z kolei kobietom w ciąży i karmiącym piersią zaleca się umiarkowane spożycie przyprawy.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze