Silna trucizna. Powoduje nowotwory, może upośledzić narządy wewnętrzne
Substancje wpływające szkodliwie na nasze zdrowie znaleźć możemy w wielu popularnych produktach, nie tylko chipsach czy frytkach, ale i serach, jogurtach, napojach owocowych, a nawet sokach warzywnych. Niektóre z nich mogą powodować reakcje alergiczne, inne zaś mogą doprowadzić do schorzeń układu krążenia, chorób nowotworowych czy trądziku chlorowego. Które dodatki do żywności są naszym największym wrogiem?
1. Benzoesany
Benzoesany (E210-213) jako konserwanty stanowią częsty składnik serów, jogurtów, soków owocowych, soków warzywnych, konserw rybnych, galaretek, ale również takich przypraw jak anyż, cynamon czy gałka muszkatołowa.
W niewielkich ilościach, u osób z nadwrażliwością benzoesany mogą powodować reakcję alergiczną. Duża ich ilość działa jak substancja trująca, która może upośledzić narządy wewnętrzne. Ponadto benzoesan sodu i witamina C (kwas askorbinowy) to najgorsza mieszanka dla organizmu. Takie połączenie tworzy rakotwórczy benzen.
2. Akrylamid
Akrylamid jest reaktywnym związkiem organicznym oraz amidem kwasu akrylowego. Do jego naturalnego powstania dochodzi na skutek różnych reakcji chemicznych np. obróbki termicznej w temperaturze wyższej niż 120 stopni Celsjusza. Największa ilość akrylamidu wytwarza się podczas procesu smażenia w głębokim tłuszczu żywności obfitującej w skrobię i węglowodany.
Badania naukowe potwierdziły, że spożywanie tej szkodliwej substancji zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, zawału, choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy. Dodatkowo, akrylamid może stanowić jedną z przyczyn choroby nowotworowej przewodu pokarmowego. Jako neurotoksyna negatywnie wpływa na układ nerwowy w ludzkim ciele.
3. Dioksyny
Dioksyny przyczyniają się do występowania między innymi spadku odporności, problemów z pamięcią, spadku stężenia hormonów tarczycy, schorzeń układu krążenia, trądziku chlorowego, zaburzeń płodności, zaburzeń owulacji, spadku stężenia hormonów płciowych takich jak testosteron czy estradiol, kłopotów związanych z rozwojem psychomotorycznym u dzieci, osteoporozy.
Gdzie można znaleźć dioksyny? Na przykład w grillowanym mięsie, spalonym oleju czy smalcu, żywności pochodzenia zwierzęcego, produktach obfitujących w nabiał. Szkodliwe substancje mogą trafić do naszego organizmu nie tylko wraz z żywnością, ale również wraz z wdychanym powietrzem.
4. Aflatoksyny
Aflatoksyny to substancje wytwarzane przez grzyby z rodzaju Aspergillus, głównie A. flavus (kropidlak żółty) i A. parasiticus. Mogą trafić do naszego organizmu na skutek spożywania niektórych serów, spleśniałych suszonych owoców czy fistaszków.
Te szkodliwe mykotoksyny charakteryzują się działaniem mutogennym, teratogennym oraz hepatotoksycznym. Mogą uszkadzać nerki, trzustkę oraz wątrobę, powodować problemy dotyczące układu nerwowego. Spożywanie ich może doprowadzić także do wystąpienia reakcji alergicznej. W naszym kraju aflatoksyny zostały oficjalnie uznane za substancje kancerogenne w roku 1996.
5. Barwniki
Spożycie barwnika u osoby z nadwrażliwością zwykle skutkuje reakcją alergiczną. Istnieją jednak takie substancje barwiące, których pod żadnym pozorem nie powinnyśmy spożywać. Przykładem szkodliwego barwnika jest żółcień pomarańczowa.
Substancja ta dodawana jest do płatków śniadaniowych, gum do żucia, sproszkowanych zup czy sosów, chipsów, konserw, kasz. Badania potwierdzają, że żółcień pomarańczowa może nasilać u niektórych pacjentów objawy astmy, powodować nadmierną nerwowość i pobudzenie. Przeprowadzone testy wykazały również, że spożywana regularnie w dużych ilościach może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej nerek.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl