Śniadanie, które poleca jeść lekarz z Harvardu. Tylko trzy składniki
Co zjeść na śniadanie, aby dostarczyć organizmowi substancji odżywczych, dodać sobie energii do działania i skutecznie zaspokoić głód? Okazuje się, że nie musimy spożywać wieloskładnikowych posiłków, których przygotowanie zajmuje wiele czasu. Zdaniem dr Monique Tello wystarczą trzy łatwo dostępne produkty.
1. Zdrowe śniadanie - jak przygotować?
Pierwszy posiłek dnia powinien być bogaty w produkty, które dostarczają błonnika, białka i zdrowych tłuszczów. Wtedy zapewni stały poziom cukru we krwi i zaspokoi głód na długi czas. Dr Tello, pracownik Harvard Medical School i lekarz pierwszego kontaktu w Massachusetts General Hospital, w rozmowie z redaktorem ''Today'' podzieliła się prostym przepisem na zdrowe śniadanie, które możemy przygotować w domu, jak również w pracy. W tym celu potrzebujemy jedynie: owoców, jogurtu naturalnego i orzechów.
Po pierwsze: owoce
Owoce, które wykorzystamy do przygotowania śniadania, mogą być świeże lub mrożone. Dr Tello jest fanką tych drugich. Dlaczego? Są łatwo dostępne poza sezonem i tańsze, a zebrane w okresie, kiedy są świeże i dojrzałe.
- Owoce dostarczają witamin i przeciwutleniaczy. Na dodatek są smaczne i pomagają zaspokoić dziennie zapotrzebowanie na substancje odżywcze - mówi dr Tello.
Co więcej, słodycz owoców wynika z obecności w ich składzie naturalnych cukrów (obok dużych ilości błonnika). Nie powodują więc gwałtownego wzrostu cukru we krwi.
Receptura dr Tello zakłada wykorzystanie trzech filiżanek ulubionych owoców.
Po drugie: jogurt
To doskonałe źródło białka i probiotyków o pozytywnym wpływie na zdrowie jelit. W ramach śniadania powinniśmy zjeść jedno opakowanie jogurtu naturalnego. Najlepiej wybrać ten o niskiej zawartości cukru, ale nie beztłuszczowy.
- Niewielka ilość tłuszczu jest dobra dla naszego organizmu - powiedziała redaktorowi ''Today'' dr Tello.
Po trzecie: orzechy
Ostatnim elementem śniadania według dr Tello są orzechy (wystarczy garść). Trzeba nimi posypać owoce i jogurt (alternatywą dla nich są nasiona). Lekarka poleca wybierać migdały lub niesolone orzechy nerkowca. Są one bogate w zdrowe tłuszcze i błonnik pokarmowy. Uwalniana w trakcie ich trawienia energia towarzyszy nam przez długi czas.
2. Czego nie powinniśmy jeść na śniadanie?
Dr Tello przestrzega przed wybieraniem na pierwszy posiłek dnia bajgli, muffinek, pączków i płatków zbożowych. Jej zdaniem takie śniadanie ma równie negatywny wpływ na organizm jak zjedzenie słodkiego deseru. Inne złe wybory to: napoje o wysokiej zawartości cukru i przetworzone mięso, np. bekon.
- Produkty te zawierają węglowodany, które powodują skok poziomu cukru we krwi, a następnie jego gwałtowny spadek. W efekcie po chwili znów odczuwamy głód - powiedziała dr Tello. Co ważne, jedzenie takich artykułów spożywczych może generować problemy zdrowotne, szczególnie u osób podatnych na cukrzycę i tych z tendencją do łatwego i szybkiego przybierania na wadze.
Przeczytaj też:
Co ciekawe, zdaniem dr Tello śniadanie nie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Lekarka twierdzi, że nie ma nic złego w pomijaniu tego posiłku, jeśli nie doskwiera nam głód o poranku. Możemy je zjeść później, kiedy poczujemy taką potrzebę. Nie wpłynie to negatywnie na stan zdrowia.
- W przypadku zdrowych osób organizm sam sygnalizuje, kiedy potrzebuje kolejnej porcji paliwa - powiedziała lekarka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl