Św. Hildegarda nazywała je "kuchenną trucizną". Polskie badania ujawniają prawdę
Truskawki, choć popularne i cenione za swój smak oraz właściwości zdrowotne, są również obiektem kontrowersji w związku z potencjalnymi zagrożeniami. Już św. Hildegarda z Bingen, znana średniowieczna mistyczka i autorka prac z zakresu medycyny, klasyfikowała truskawki jako "kuchenną truciznę". Czy należy więc zrezygnować z ich spożywania?
1. "Kuchenna trucizna"
Św. Hildegarda z Bingen do dziś cieszy się wielkim uznaniem, a jej zalecenia dietetyczne są podstawą dla wielu osób, które starają się prowadzić zdrowy tryb życia. Średniowieczna mistyczka podzieliła produkty spożywcze na dwie kategorie - te, które są korzystne dla naszego zdrowia, oraz te, które określiła mianem "kuchennych trucizn".
Wśród tych ostatnich znalazły się między innymi truskawki. Uczona uważała, że mogą przyczyniać się do gromadzenia się śluzu i nie są zdrowym produktem. Jej zdanie wynikało z obserwacji, że truskawki rosną blisko ziemi i mogą być łatwo zanieczyszczone przez mikroorganizmy.
Współczesne badania podważają jednak te tezy, podkreślając liczne korzyści zdrowotne płynące z jedzenia truskawek. Są one bogatym źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów, a także charakteryzują się niską zawartością cukru i kalorii. Dzięki temu mogą wspierać zdrowie serca, poprawiać stan skóry oraz zapobiegać wielu chorobom przewlekłym.
2. Jedne z najbardziej zanieczyszczonych owoców
Mimo tych zalet, truskawki znalazły się na szczycie listy "Dirty Dozen" – rankingu najbardziej skażonych pestycydami owoców i warzyw, opracowanego przez Environmental Working Group (EWG). Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały obecność ponad 200 różnych pestycydów w próbkach tych owoców.
W Polsce również przeprowadzono badania, które potwierdziły obecność środków ochrony roślin w truskawkach, jednak według ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH – stwierdzone narażenie na te substancje nie stanowi ryzyka dla konsumentów.
Mimo to zaleca się ostrożność. Wybierając truskawki, warto decydować się na te pochodzące z upraw ekologicznych, które są wolne od pestycydów. Ważne jest również dokładne mycie owoców przed spożyciem, aby zminimalizować ryzyko związane z bakteriami, pasożytami czy pleśniami, które mogą na nich pozostać.
3. Odpowiednie przygotowanie
Truskawki są zdrowym dodatkiem do diety, ale wymagają odpowiedniego podejścia w kwestii wyboru i przygotowania. Warto czerpać z ich bogactwa składników odżywczych, jednocześnie pamiętając o potencjalnych zagrożeniach i stosując środki ostrożności, aby maksymalnie korzystać z ich właściwości.
Pamiętajmy, że na owocach mogą pozostawać nie tylko pestycydy, ale także kurz, piasek, a przede wszystkim bakterie, takie jak E. coli czy Listeria monocytogenes. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie owoców przed spożyciem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl