Trwa ładowanie...

Tak odstraszysz kleszcze. Ten napój jest szczególnie polecany

Avatar placeholder
25.03.2023 11:21
Spożywanie produktów z dużą zawartością witamin z grupy B, może odstraszyć kleszcze
Spożywanie produktów z dużą zawartością witamin z grupy B, może odstraszyć kleszcze (Getty Images)

Chociaż to dopiero marzec wiele osób już mówi o inwazji kleszczy, a lekarze ostrzegają, że te pajęczaki mogą przenosić ok. 16 różnych patogenów. Co gorsze, okazuje się, że jeden osobnik może być nosicielem wielu chorób. Podpowiadamy, jak odstraszyć kleszcze i uniknąć zakażenia.

spis treści

1. Inwazja kleszczy - to dopiero początek

W Polsce mamy 21 gatunków kleszczy. Występują nie tylko w lasach, ale również w parkach i przydomowych ogródkach. To oznacza, że w zasadzie na każdym spacerze jesteśmy narażeni na kontakt z tymi pajęczakami. Kleszcze mogą przenosić m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę.

Możemy nie poczuć ukąszenia. Kleszcze atakując, znieczulają miejsce wkłucia, by spokojnie żerować nawet przez kilka dni
Możemy nie poczuć ukąszenia. Kleszcze atakując, znieczulają miejsce wkłucia, by spokojnie żerować nawet przez kilka dni (Getty Images)

Na szczęście nie każdy kleszcz jest zakażony, a nawet jeżeli dopadnie nas osobnik zakażony, wcale nie musi nas zarazić. - Wiele zależy od tego, w jakim tempie usuniemy kleszcza ze skóry. Bakterie Borrelia burgdorferi bytują w jelitach kleszcza i przedostają się do organizmu człowieka przez gruczoły ślinowe pajęczaka, ale wprowadzane są do organizmu z upływem czasu - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

- Natomiast wirus powodujący kleszczowe zapalenie mózgu znajduje się w ślinie kleszcza i zakaża już wkrótce po wkłuciu w skórę. Nawet szybka eliminacja kleszcza stwarza zagrożenie wirusem powodującym KZM - przypomina lekarka.

2. Sposób na kleszcze

Podstawą ochrony przed kleszczami jest odpowiednie ubranie - długie rękawy, czapka z daszkiem, spodnie lub długie skarpety osłaniające nogi. Dobrym rozwiązaniem są stroje w jasnych kolorach, wtedy łatwiej zauważyć na nim niechcianych lokatorów. Przed spacerem warto też spryskać ciało środkami odstraszającym kleszcze. Poza gotowymi preparatami można wykorzystać też olejki eteryczne - tymiankowe, goździkowe, szałwiowe, z trawy cytrynowej lub ze słodkich migdałów.

Jeszcze jednym sposobem jest włączenie do diety produktów z dużą zawartością witaminy z grupy B, która powoduje, że zapach naszego potu będzie zniechęcający dla kleszczy. Znajdziemy ją m.in. w otrębach, szpinaku, kiełkach pszenicy, wątróbce, kaszy gryczanej, grochu, fasoli czy orzechach laskowych oraz w piwie.

W 100 g piwa znajduje się 0,513 mg wit. B3, 0,046 mg - B6, 0,025 mg - B2, 0,005 mg - B1 oraz niewielkie ilości wit. B12.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze