Trwa ładowanie...

To mleko cenią Polacy. Za oceanem jego sprzedaż grozi więzieniem

Avatar placeholder
07.09.2024 14:30
Pomimo ostrzeżeń władz medycznych i zakazów, za oceanem zwiększa się zainteresowanie ludzi spożywaniem surowego mleka
Pomimo ostrzeżeń władz medycznych i zakazów, za oceanem zwiększa się zainteresowanie ludzi spożywaniem surowego mleka (Getty Images)

Surowe mleko ma w Polsce wielu zwolenników i długą tradycję, ale w Kanadzie i USA jego sprzedaż jest zakazana. Mleko, które nie zostało poddane procesowi pasteryzacji jest traktowane jako zagrożenie dla zdrowia, a jego sprzedaż jest nielegalna. Konsekwencją takiego czynu może być nawet kara więzienia.

spis treści

1. Popularne w Polsce, zakazane za oceanem

W Polsce, ale także w innych krajach europejskich, za dostępem do mleka "prosto od krowy", czyli surowego, stoi długa tradycja.

Jednak ten napój ma także wielu przeciwników, co wynika z faktu, że może prowadzić do infekcji. Świeże mleko, którego nie poddamy pasteryzacji, stanowi źródło probiotyków, ale także potencjalnie szkodliwych patogenów, jak bakterie Salmonella czy E.coli.

Zobacz film: "Awantura o nakrętki. Nowe przepisy wywołały poruszenie"

To dlatego zarówno w USA, jak i w Kanadzie nie można sprzedawać mleka w takiej formie. W Polsce zaleca się co prawda przegotowanie surowego mleka przed spożyciem, ale jest to tylko rekomendacja Polskiej Agencji Żywności i Weterynarii, która dopuszcza sprzedaż napoju, który nie został poddany obróbce termicznej.

2. Zagrożenia mleka "prosto od krowy"

Najbardziej surowe prawo obowiązuje w Kanadzie, gdzie sprzedaż mleka "od krowy" jest zabroniona bezwzględnie.

Zdaniem władz sanitarnych w tych krajach, surowe mleko powoduje ostre choroby żołądkowo-jelitowe, charakteryzujące się biegunką, wymiotami i bólami brzucha, a bakterie znajdujące się w napoju mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym poronień, zaburzeń czynności nerek, a w rzadkich przypadkach nawet śmierci.

Badanie cytowane przez Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób wykazało, że surowe mleko było odpowiedzialne za 202 ogniska choroby, 2645 chorób, 228 hospitalizacji i trzy zgony w tym kraju w latach 1998–2018.

Mleko prosto od krowy? W Europie powszechnie spotykane, za to w USA i w Kanadzie nielegalne
Mleko prosto od krowy? W Europie powszechnie spotykane, za to w USA i w Kanadzie nielegalne (Getty Images)

3. Do więzienia za sprzedaż mleka

Pomimo ostrzeżeń władz medycznych i zakazów, za oceanem zwiększa się zainteresowanie ludzi spożywaniem surowego mleka. Na TikToku hasztag #rawmilk ma ponad 13 000 postów. Jednak na przykład w Kanadzie trudno znaleźć rolnika, który chciałby go sprzedawać. Powód jest prosty - jeśli zostaną złapani, czekają ich wysokie grzywny, a nawet grozi im potencjalnie kara więzienia.

W kanadyjskiej prowincji Ontario w 2011 roku mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości ponad 9000 dolarów za sprzedaż surowego mleka. Niedawno, w 2023 roku, jeden z rolników w Kolumbii Brytyjskiej został obciążony kwotą ponad 33 tys. dolarów za podobny czyn.

W Albercie w 2018 r. mężczyźnie postawiono zarzuty sprzedaży produktów mlecznych bez licencji, sprzedaży surowego mleka i utrudniania pracy inspektorom, ale zarzuty ostatecznie zawieszono, co oznacza, że zdecydowano się nie kontynuować postępowania karnego.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze