Trwa ładowanie...

Trzy najgorsze napoje dla wątroby. Niestety Polacy piją je litrami

Avatar placeholder
29.01.2024 13:06
Rocznie spożywamy aż 225 litrów. Ulubiony napój Polaków niszczy wątrobę i prowadzi do otyłości
Rocznie spożywamy aż 225 litrów. Ulubiony napój Polaków niszczy wątrobę i prowadzi do otyłości (Getty Images)

Wątroba to organ o niezwykłych zdolnościach regeneracyjnych, który potrafi poradzić sobie z wieloma szkodliwymi substancjami. Niemniej jednak, nawet ta niezwykła umiejętność może zostać zniszczona po latach intensywnej pracy z toksynami. Jednym z najbardziej destrukcyjnych nawyków jest spożywanie alkoholu. Ale nie tylko ten napój szkodzi zdrowiu.

spis treści

1. Napoje, które są szkodliwe dla wątroby

Spożywanie alkoholu nie tylko stopniowo niszczy wątrobę, ale również mózg, serce, nerki i trzustkę. Dodatkowo, alkohol przyczynia się do gromadzenia tłuszczu trzewnego, który otacza nasze narządy wewnętrzne, zwiększając ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Ponadto, spożywanie piwa i kolorowych drinków, które nie mają żadnej wartości odżywczej, dostarcza naszemu organizmowi pustych kalorii. Po spożyciu alkoholu jesteśmy również bardziej skłonni do podjadania niezdrowych przekąsek, które są bogate w sól i tłuszcz.

Innym poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest regularne spożywanie napojów gazowanych, tzw. energetyków, a także napojów owocowych z dodatkiem cukru, wód smakowych i niektórych izotoników. Te napoje są często pełne cukru, a ich nadmierne spożywanie może prowadzić do rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). Ta choroba może zaburzać gospodarkę hormonalną i węglowodanową, negatywnie wpływać na pracę układu pokarmowego i układu krążenia oraz podnosić stężenie złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi.

Zobacz film: "Alkohol zamiast moczu. Pierwszy taki przypadek w medycynie"

2. Uważaj na mleko. Ma jedną wadę

Badania opublikowane w czasopiśmie medycznym "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" wykazały, że żywność o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych może również mieć destrukcyjny wpływ na wątrobę i trzustkę.

Do takich produktów zalicza się pełne mleko, które zawiera 4,5 g tłuszczów nasyconych na szklankę, co stanowi 20 proc. naszego dziennego zapotrzebowania. Dla dobra naszego zdrowia warto więc zastąpić je chudym mlekiem lub napojem roślinnym.

Niestety, Polacy są wielkimi miłośnikami mleka. W ciągu ostatnich 15 lat spożycie tego napoju w Polsce znacznie wzrosło. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rocznie konsumujemy aż 225 litrów tego produktu.

Aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie wątroby i innych narządów oraz unikać poważnych problemów zdrowotnych, powinniśmy nie tylko zrezygnować z wyżej wymienionych produktów, ale także włączyć do naszej diety odpowiednią ilość warzyw i owoców. Nie możemy również zapominać o regularnej aktywności fizycznej, rzuceniu palenia, piciu naparów ziołowych i spożywaniu wody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze