Trwa ładowanie...

Ulubiona przyprawa Polaków. Niemieccy badacze podają wstrząsające wyniki testu

 Aleksandra Zaborowska
09.05.2024 14:45
Popularne przyprawy z niemieckich sieci mogą być skażone pestycydami
Popularne przyprawy z niemieckich sieci mogą być skażone pestycydami (Getty Images)

Niezależne niemieckie laboratorium Öko-Test regularnie wykonuje testy popularnych produktów spożywczych. Tym razem badacze wzięli pod lupę popularną przyprawę, w której wykryto duże stężenia pozostałości po pestycydach.

spis treści

1. Jakie przyprawy najchętniej stosują Polacy?

Jeśli chodzi o przyprawy, w porównaniu z wieloma innymi narodowościami, Polacy często preferują purystyczne podejście: sól, pieprz i bardzo podstawowe zioła. W tradycyjnych daniach kuchni polskiej raczej w ogóle nie używa się aromatycznych, intensywnych w smaku przypraw, które możemy znać np. z kuchni azjatyckiej czy indyjskiej, ale za to często stawia się na ziele angielskie czy liść laurowy, które, długo gotowane, również dodają potrawom wyrazistości.

Wśród często używanych przez Polaków przypraw znajduje się także mielona papryka i to właśnie temu produktowi postanowili przyjrzeć się niemieccy badacze.

2. Szkodliwe związki w mielonej papryce

Wyniki badań Öko-Test wykazały, że aż w 14 popularnych paprykach mielonych odnotowano silne zanieczyszczenie pozostałościami różnorodnych pestycydów. Chociaż nie badano produktów polskich, wspomniane w niemieckim zestawieniu papryki mogą trafiać do polskich sklepów niemieckich sieci takich jak Rossmann, Lidl czy Kaufland.

Zobacz film: "Niebezpieczne dodatki do sałatki. Kuszące, lecz trujące"

Pestycydy wprowadzone do ludzkiego organizmu mogą powodować zmiany mutagenne i nowotworowe, a także zaburzać gospodarkę hormonalną i przyczyniać się do powstawania chorób układu oddechowego, trawiennego, limfatycznego czy chorób skórnych.

3. Nielegalny w UE składnik znaleziony w przyprawach

Glufosynat (inaczej fosfinotrycyna), jest zakazanym związkiem chemicznym na terenie Unii Europejskiej już od 2019 roku. Poza Unią, związek ten można znaleźć w opryskach grzybobójczych, bakteriobójczych czy chwastobójczych. Warto więc zwrócić uwagę na kraj pochodzenia danej przyprawy. W ten sposób badacze doszli również do wniosku, że większość popularnych przypraw na ich rynku wyprodukowana została w Chinach.

W ocenie Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) glufosynat został zakwalifikowany jako szkodliwy dla rozrodczości (na poziomie 1B), co oznacza, że może znacząco obniżać płodność, a nawet uszkodzić płód u kobiet w ciąży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze