Uszkadzają DNA, mogą powodować raka. Tych produktów lepiej unikaj
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformował, że wiele produktów żywnościowych może być źródłem nitrozoamin. Są to związki chemiczne, które mogą przyczyniać się do rozwoju raka oraz uszkadzać DNA. Jakich produktów lepiej unikać?
1. Nitrozoaminy w żywności
Nitrozoaminy (NDMA) są związkami chemicznymi, które mogą być obecne w wielu artykułach spożywczych. Powstają na skutek przetwarzania czy obróbki termicznej żywności. Eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) są zdania, że niektóre z nich, z uwagi na właściwości rakotwórcze oraz genotoksyczne, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Za szczególnie groźne uważa się aż dziesięć związków z tej grupy.
- Z naszej oceny wynika, że we wszystkich grupach wiekowych w całej populacji UE poziom narażenia na nitrozoaminy w żywności budzi obawy zdrowotne - powiedział dr Dieter Schrenk, przewodniczący panelu ds. zanieczyszczeń w łańcuchu żywnościowym.
Dalej ekspert oznajmił też, że jednym z najpoważniejszych skutków zdrowotnych, związanych ze spożywaniem produktów zawierających nitrozoaminy, jest wzrost liczby guzów wątroby. Przy czym wnioski te zostały wysunięte na podstawie badań przeprowadzonych na zwierzętach.
- Aby zapewnić wysoki poziom ochrony konsumentów, stworzyliśmy najgorszy scenariusz: założyliśmy, że wszystkie nitrozoaminy w żywności mają taki sam potencjał wywoływania raka u ludzi, jak najbardziej szkodliwa nitrozoamina, chociaż jest to mało prawdopodobne - podsumował.
2. W jakich produktach znajdują się nitrozoaminy?
Związki te zostały wykryte w wielu rodzajach artykułów spożywczych. Żywność, która może zawierać nitrozoaminy to przede wszystkim:
- mięso i produkty mięsne, które podlegały obróbce termicznej (kiełbasy, wędliny itp.),
- przetworzone ryby (ryby w puszkach, ryby wędzone),
- piwo i inne napoje alkoholowe,
- kakao,
- przetworzone warzywa.
Nitrozoaminy mogą znaleźć się także w przetworzonym mleku i produktach mlecznych, zbożu, produktach marynowanych, przyprawionych, czy w żywności fermentowanej.
Eksperci uważają, że spożycie tych związków można ograniczyć, stosując zrównoważoną dietę oraz zmniejszając ilość spożywanego mięsa.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl