Trwa ładowanie...

Uważaj na to połączenie. Może doprowadzić do krwawienia, dewastuje wątrobę

Avatar placeholder
08.12.2023 17:16
Czego nie wolno łączyć z lekami?
Czego nie wolno łączyć z lekami? (Getty Images)

Jednoczesne przyjmowanie leków z suplementami diety może mieć fatalne konsekwencje dla naszego zdrowia. Nawet ziołowe czy spożywcze produkty mogą okazać się niebezpieczne, dlatego łączenie produktów medycznych należy konsultować ze specjalistą.

spis treści

1. Niebezpieczne połączenia leków

W naszym kraju różnego rodzaju suplementy diety cieszą się ogromną popularnością. Często uznawane są za zdrowy dodatek do diety, więc wiele osób decyduje się na ich samodzielne dawkowanie i łączy je z lekami.

Lekarze zalecają umiar i uprzednią konsultację ze specjalistą, ponieważ skutki niektórych połączeń mogą być katastrofalne. Zamiast poprawić stan zdrowia, możemy sobie poważnie zaszkodzić.

Zobacz film: "Odtrucie wątroby. Te domowe sposoby pomogą z detoksykacją"

Dr Angelika Kargulewicz na swoim kanale YouTube dzieli się cennymi poradami dotyczącymi zdrowia. W jednym z nagrań specjalistka wskazała rośliny, których pod żadnym pozorem nie należy łączyć z lekami.

2. Uważaj na czosnek

Zanim sięgniemy po suplementy i zioła, warto upewnić się, że nie wchodzą one w szkodliwe interakcje. Pierwszym połączeniem, którego należy unikać, jest czosnek wraz z paracetamolem.

Czosnek jest chętnie spożywany i korzystnie wpływa na odporność, często sięgamy po niego właśnie jesienią. W aptekach można znaleźć także preparaty z ekstraktem, których jednak nie wolno łączyć z paracetamolem.

Środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy wraz z dużymi ilościami czosnku może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby. Czosnku nie należy także łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ nasila ich działanie.

3. Miłorząb japoński

Uważać należy też na miłorząb japoński, czyli ginkgo biloba. Surowiec często znajduje się w preparatach na poprawę pamięci, koncentracji. Spowalnia działanie wolnych rodników i ma właściwości antyoksydacyjne.

Połączenie miłorzębu z lekami przeciwzakrzepowymi, które zawierają acenokumarol lub warfarynę, a nawet z aspiryną - może zwiększać ryzyko wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego. Ginkgo biloba wraz z ibuprofenem może nasilać uszkodzenie błony śluzowej żołądka.

4. Z tymi lekami nie łącz żeń-szenia

Żeń-szeń to kolejny surowiec, którego nie należy łączyć z niektórymi lekami, np. przeciwzakrzepowymi, gdyż nasila ich działanie. Z tego samego powodu żeń-szenia powinny unikać osoby z cukrzycą.

Także pacjenci zmagający się z nadciśnieniem nie powinni sięgać po żeń-szeń, ponieważ zmniejsza on skuteczność leków przyjmowanych na to schorzenie.

5. Na co jeszcze uważać?

Leki przeciwzakrzepowe nie lubią dziurawca, który może osłabiać ich działanie i zwiększa ryzyko zakrzepicy. Na dziurawiec powinny też uważać osoby przyjmujące leki uspokajające, ponieważ roślina nasila ich działanie. Antydepresantów i leków uspokajających lepiej nie łączyć także z kozłkiem lekarskim.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze