Uzależnienie niemal ją zabiło. Nastolatka przyznała się, że wypijała kilkanaście puszek energetyków dziennie
Nastolatka trafiła do szpitala wskutek przedawkowania napojów energetycznych. Przyznała, że wypija dwa tuziny tych napojów dziennie i jest od nich uzależniona. Pobyt w szpitalu uświadomił jej rangę problemu, ale 17-latka wciąż musi wypijać jedną lub dwie puszki dziennie, by móc normalnie funkcjonować.
1. Uzależniona od energetyków
Mascha K z Zurychu, młoda praktykantka pracująca w służbie zdrowia, za pośrednictwem TikToka opublikowała nagranie, którego celem było ostrzeżenie przed napojami zwanymi potocznie "energetykami".
17-latka wyznała, że każdy dzień rozpoczynała od puszki napoju, później wypijała kolejne – każdą podczas przerwy w pracy i wieczorem. Łącznie mogły to być nawet 24 puszki.
Rangę problemu uświadomiła sobie, dopiero gdy zasłabła. Z powodu dolegliwości sugerujących zawał serca została przetransportowana na szpitalną izbę przyjęć.
Gdy lekarze zapytali dziewczynę, czy może wskazać źródło jej złego samopoczucia, Mascha powiedziała, że ma skoliozę. Wadliwa budowa kręgosłupa może przyczyniać się do problemów z sercem, ale w przypadku nastolatki źródło problemu tkwiło w jej nałogu.
"Kiedy powiedziałam im, ile ebnergetyków wypijam dziennie, lekarze powiedzieli, że to był powód".
2. Co zawierają napoje energetyzujące?
W przypadku młodej dziewczyny lekarze wykluczyli zawał mięśnia sercowego. Potwierdzili jednak, że można mówić o uzależnieniu.
Mascha przyznała, że piła, bo napój pozwalał jej rano obudzić się, pomagał w koncentracji i wreszcie – picie energetyków miało dla niej działanie odprężające.
Gdy jednak znalazła się w szpitalu, zrozumiała, jak szkodliwy jest jej nałóg.
"Ostrzegam wszystkich – zachowaj umiar. Napoje energetyczne nie są dobre dla serca!".
Co zawierają napoje energetyzujące? Przede wszystkim kofeinę – w puszce o pojemności 250 ml może znajdować się jej aż 80 mg (czyli niemal tyle, ile w szklance kawy).
Często w energetykach jest też wysoka zawartość cukru bądź substancji słodzących, a także znajdują się inne stymulanty (np. tauryna), które mogą mieć wpływ na układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy człowieka. Napoje energetyzujące mogą też być wzbogacane syntetycznymi witaminami i zawierać dodatki ziołowe. Wszystko to w założeniu ma pobudzać, poprawiać koncentrację i sprawność umysłu.
Nie zaleca się picia napojów energetycznych dzieciom, nastolatkom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom cierpiącym na choroby przewlekłe układu pokarmowego czy choroby układu krążenia. Zdaniem ekspertów energetyki mogą być nawet najgorszym źródłem kofeiny w diecie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl