Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Katarzyna Łacina

Fakty i mity na temat uzależnienia od czekolady

Avatar placeholder
26.03.2015 21:00
Fakty i mity na temat uzależnienia od czekolady
Fakty i mity na temat uzależnienia od czekolady

Można być uzależnionym od wielu rzeczy: papierosów, alkoholu, Internetu, telewizji, zakupów, ale czy istnieje coś takiego jak czekoladoholizm? Na to pytanie odpowie doradca żywieniowy z Centrum Dietetycznego Nutri-Med Katarzyna Łacina.

spis treści
Sprawdź, dlaczego warto jeść gorzką czekoladę
Sprawdź, dlaczego warto jeść gorzką czekoladę [9 zdjęć]

Niewiele osób potrzebuje przekonujących argumentów, aby sięgnąć po czekoladę. Smak i poprawa samopoczucia

zobacz galerię

1. Czy od czekolady można się uzależnić?

Nie ma wielu badań dotyczących uzależnienia od czekolady. Jednak naukowcy z różnych ośrodków badawczych potwierdzają, że widok i smak czekolady wywołują zwiększone wydzielanie hormonów szczęścia i większe uczucie przyjemności u fanów czekolady w porównaniu z grupą osób mających obojętny stosunek do niej. W innym badaniu wykazano, że niedobór czekolady wywołuje spadki nastrojów, a nawet stany depresyjne u „czekoladoholików”.

Jednak „uzależnienie” od czekolady częściej jest związane ze złymi nawykami żywieniowymi i nastawieniem psychicznym niż fizyczną potrzebą zjedzenia czegoś słodkiego. Przyzwyczajasz niepotrzebnie swój organizm do jedzenia słodkości po głównych posiłkach i między nimi i wydaje ci się, że słodycze są niezbędnym elementem twojego codziennego menu. Najlepszym sposobem na uwolnienie się od „nałogu” jest całkowita rezygnacja ze słodyczy na min. 1-2 tygodnie. Wyrzuć wszystkie słodycze, unikaj pokus, a w chwilach słabości zjedz świeży owoc lub np. przygotuj sobie mus jabłkowy posypany cynamonem, napij się soku, herbaty owocowej lub koktajlu mleczno-owocowego. Już po kilku dniach przekonasz się, że wcale nie potrzebujesz czekolady ani innych słodyczy, by dobrze się poczuć i mieć energię. Poza tym, jeśli będziesz jadł regularnie 4-5 dobrze zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, to powinieneś mieć cały czas wysoki poziom energii.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Fakty i mity dotyczące czekolady

Wokół czekolady krąży wiele faktów i mitów. Przyjrzyjmy się niektórym z nich bliżej.

Nieprawdą jest, że czekolada light nie tuczy. Jeśli dbasz o linię i specjalnie wybierasz takie produkty, z myślą, że spokojnie możesz się nimi delektować, to jesteś w błędzie. Słowo „light” oznacza, że zamiast cukru zastosowano słodzik. Jednak w czekoladzie bardziej tuczącym składnikiem jest tłuszcz kakaowy, więc czekolada light wcale nie jest lekka i pozbawiona kalorii. Biała czekolada również nie będzie dobrą alternatywą, ponieważ zawiera jeszcze więcej kalorii niż tradycyjna. Jest to spowodowane większym dodatkiem tłuszczu kakaowego, który zastępuje miazgę kakaową (odpowiedzialną za ciemny kolor tradycyjnych czekolad).

Prawdą natomiast jest, że czekolada poprawia nastrój i łagodzi stres. Dzieje się tak dzięki zawartości cynku i magnezu, które zwiększają wydzielanie hormonów szczęścia. To uczucie jest jednak krótkotrwałe, nie warto więc poprawiać sobie samopoczucia kosztem zdrowia i zgrabnej sylwetki. Nie jest wskazane również zastępowanie posiłków słodyczami.

Faktem jest, że czekolada jest bombą kaloryczną i dostarcza organizmowi sporą skoncentrowaną ilość kalorii, ale są to puste kalorie. Po gwałtownym wzroście stężenia cukru we krwi (który pośrednio odpowiada za dobry humor i uczucie sytości) następuje jego równie gwałtowny spadek. Szczególnie dotyczy to różnego rodzaju czekoladowych cukierków oraz czekolad nadziewanych i mlecznych.

Prawdziwe jest stwierdzenie, że spośród słodyczy najlepsza jest czekolada. Jednak wiąże się to raczej z tym, że wystarczy zjeść kilka kosteczek, żeby się nią nasycić i zaspokoić chęć na słodkości. Innych przekąsek, np. ciasteczek, wafelków, paluszków, chipsów, trzeba zjeść znacznie więcej, poza tym wciągają. Ponadto czekolada gorzka o dużej zawartości kakao ma niski indeks glikemiczny (IG), a większość słodyczy ‒ wysoki IG, co jest jej dodatkową zaletą.

Wskazówka: jeśli jesteś rodzicem, dawaj swojemu maluchowi od czasu do czasu (ale nie codziennie) czekoladę, najlepiej wzbogacaną w wapń i minerały.

Nie musisz zupełnie rezygnować z czekolady, kilka kostek gorzkiej jej odmiany raz na jakiś czas nie zaszkodzi twojej figurze ani nie uzależni cię. Czasami możesz napić się w zamian gorącej czekolady lub prawdziwego kakao, napoje te mają mniejszą wartość kaloryczną niż tabliczka czekolady. Energię i dobre samopoczucie najlepiej czerpać z regularnej i racjonalnej diety, która będzie bogata w warzywa, owoce, ryby, chude mięso, nabiał oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna. Jeśli jesteś uzależniony od czekolady, choćby pozornie, uwolnij się z tego nałogu dla dobra twojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze