Użyj zamiast soli. Zmniejszysz ryzyko zawału serca i udaru
Okazuje się, że zamiana soli na jej substytuty może chronić przed przedwczesną śmiercią. Oto najnowsze odkrycia australijskich naukowców.
1. Badania dotyczące substytutów soli
Australijscy naukowcy przeanalizowali 16 dotychczasowych badań, które dotyczyły efektów zdrowotnych spożywania substytutów soli — substancji charakteryzujących się mniejszą zawartością sodu i zwiększoną zawartością potasu. Nie brali pod uwagę tych badań, które analizowały jedynie efekty zmniejszenia spożycia soli.
Jak podkreślają badacze, analiza obejmowała badania przeprowadzone głównie wśród mieszkańców Azji, a zastosowanie substytutów soli może przynosić różne efekty zdrowotne w zależności od rodzaju stosowanej diety. Oznacza to, że standardowy mieszkaniec Azji może na nie reagować inaczej niż przeciętny obywatel Ameryki Północnej.
Co do zasady naukowcy uznali jednak, że stosowanie substytutów soli ogólnie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i ogranicza ryzyko zawału serca i udaru. Odkryli również, że stosowanie zamienników soli jest powiązane ze zmniejszeniem zawartości sodu w moczu i ciśnienia krwi, co stanowi efekt podobny do działania leków na nadciśnienie.
- Jesteśmy podekscytowani możliwością dostarczenia dowodów na to, że substytuty soli skutecznie poprawiają wyniki leczenia sercowo-naczyniowego, jeśli są stosowane długoterminowo, do 10 lat – powiedział jeden z autorów badania dr Loai Albarqouni.
2. Jakie są subsytuty soli?
2.1. Zioła i Przyprawy
Zioła i przyprawy, takie jak bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, pieprz, papryka, kurkuma i imbir, są jednymi z najbardziej popularnych substytutów soli. Dodają one intensywnego smaku i aromatu do potraw, co może zrekompensować brak soli. Użycie świeżych lub suszonych ziół i przypraw nie tylko podkreśla naturalne smaki składników, ale także wzbogaca dania o dodatkowe korzyści zdrowotne, takie jak działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i poprawiające trawienie.
2.2. Sok z Cytryny lub Limonki
Sok z cytryny lub limonki jest kolejnym powszechnie stosowanym zamiennikiem soli. Jego kwasowość może podkreślić i zrównoważyć smaki potraw, dając im świeży i wyrazisty charakter. Dodanie soku z cytrusów do sałatek, ryb, mięs czy warzyw jest prostym sposobem na uzyskanie intensywnego smaku bez konieczności dodawania soli. Ponadto, sok z cytryny lub limonki dostarcza witaminę C, która wspiera układ odpornościowy.
2.3. Drożdże Odżywcze
Drożdże odżywcze, znane także jako "nooch", są popularnym substytutem soli, szczególnie w kuchni wegańskiej. Mają lekko serowy, orzechowy smak i są często używane do wzbogacania smaku sosów, zup, dań makaronowych oraz popcornu. Drożdże odżywcze są również bogate w białko, witaminy z grupy B oraz minerały, co czyni je wartościowym dodatkiem do diety. Dzięki swojemu umami smakowi, drożdże odżywcze pomagają zaspokoić pragnienie słonego smaku bez konieczności dodawania sodu.
3. Czy warto stosować substytuty soli?
Jak zauważają autorzy badania, nawet 10 proc. wszystkich zgonów na świecie spowodowanych chorobami serca można przypisać wysokiemu poziomowi soli w diecie.
Chociaż analizowane przez nich badania charakteryzowały się "niską pewnością dowodów", to jednak ich wyniki okazały się zgodne z wynikami pozostałych badań, które wykazały związek między redukcją spożycia sodu a obniżeniem ciśnienia krwi oraz zmniejszeniem ryzyka śmierci.
Naukowcy ostrzegają jednak, że niektóre osoby, zwłaszcza te z problemami nerkowymi, mogą być szczególnie wrażliwe na zamienniki soli, co oznacza, że powinny skonsultować ich stosowanie z lekarzem.
Odkrycia zostały opublikowane w "Annals of Internal Medicine".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl