Walczysz z wagą i cholesterolem? Te produkty przyspieszą efekty
Wysoki poziom cholesterolu i nadwaga lub otyłość często idą w parze i mogą nieść wiele zagrożeń dla zdrowia, z czego choroby sercowo-naczyniowe to tylko niektóre z nich. Jak się przed nimi uchronić? Najważniejszym krokiem jest dieta.
1. Niski IG to podstawa
Chociaż dobór diety z uwagi na indeks glikemiczny rekomendowany jest w szczególności pacjentom zmagającym się z cukrzycą i innymi zaburzeniami glikemii i insuliny, w rzeczywistości choroby te są często powiązane także z nadwagą, otyłością, podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi i innymi zaburzeniami metabolicznymi.
Naukowcy są więc zdania, że stosowanie diety IG jest korzystne dla większej ilości pacjentów niż tylko ci ze zdiagnozowaną nieprawidłową glikemią.
Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym dłużej utrzymują sytość, dłużej się trawią i są znacznie wolniej wchłaniane niż te o wysokim IG. Mogą być więc nieocenioną pomocą w diecie osób walczących o redukcję wagi i poprawę profilu lipidowego.
2. Zdrowe produkty za grosze
Podstawą diety IG są produkty, które nie powodują nagłych wyrzutów glukozy i insuliny, ale pozwalają im uwalniać się stopniowo, nie przyczyniając się do spadków energii, osłabienia, napadów "wilczego głodu" oraz poczucia głodu wkrótce po jedzeniu. Które z nich są więc szczególnie polecane w diecie rekomendowanej osobom obarczonym cholesterolem i nadprogramowymi kilogramami?
2.1. Jagody i borówki
Owoce te są nie tylko niezwykle bogate w witaminy i przeciwutleniacze, ale także zawierają relatywnie niedużo cukru w porównaniu z innymi owocami. Mają w sobie także spore dawki błonnika, który pomaga zachować uczucie sytości na dłużej. Ponadto, wspierają wygaszanie stanów zapalnych w organizmie.
2.2. Owies
Nie od dziś wiadomo, że owsianki to jeden z najlepszych i najzdrowszych wyborów na śniadanie - nie tylko w specjalistycznej diecie, ale praktycznie dla każdego. To prawdziwa bomba błonnikowa, która dodatkowo obniża poziom cholesterolu poprzez wiązanie się z kwasami żółciowymi w organizmie.
2.3. Strączki
Rośliny takie jak groch, fasola czy ciecierzyca mają niską zawartość tłuszczu, a jednocześnie są niezwykle bogate w białko, które również zapewnia długotrwałą sytość i energię, a, dostarczane w odpowiednich ilościach, zapobiega utracie masy mięśniowej w procesie odchudzania.
2.4. Orzechy
Choć orzechy mogą wydawać się kosztowne, w diecie na cholesterol i utratę wagi zaleca się spożywanie ich w bardzo niewielkich ilościach. Dlaczego więc tak ważne jest ich wprowadzenie? Orzechy i pestki to bogate źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które skutecznie zbijają “zły” cholesterol LDL, a także wspierają zachowanie zdrowego mózgu, serca i odporności.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl