Witamina D zmniejsza ryzyko raka. Powinieneś brać codziennie (WIDEO)
O witaminie D mówi się ostatnio bardzo często. Po pierwsze dlatego, że większość z nas ma niedobór tego składnika. Eksperci szacują, że nawet 90 proc. Polaków ma zbyt niski poziom witaminy D.
Po drugie, witamina D jest bezcenna dla naszego zdrowia. Wpływa na stan kości i stawów, wzmacnia system odpornościowy, jest ważna dla zdrowia serca i układu krążenia, a także umożliwia prawidłową pracę mięśni.
Niestety, ze względu na położenie geograficzne, trudno nam czerpać witaminę D ze słońca, czyli jej najlepszego źródła. Jak inaczej uzupełnić braki?
Najskuteczniejszym sposobem jest zażywanie suplementów z witaminą D.
Można również uzupełnić dietę o produkty, które zawierają tę substancję.
Najwięcej witaminy D znajdziesz w:
- węgorzu,
- śledziach,
- dorszu,
- łososiu,
- makreli,
- rybach w puszkach (np. sardynkach),
- żółtkach jaj,
- żółtym serze,
- mleku.
Zła wiadomość jest taka, że produkty zawierają stosunkowo mało witaminy D i nie jest możliwe dostarczenie odpowiednich ilości organizmowi wyłącznie ze źródeł pokarmowych.
Warto więc porozmawiać z lekarzem rodzinnym o suplementacji, a latem korzystać ze słońca - pod wpływem promieniowania dochodzi do syntezy witaminy D. Róbmy to jednak z głową - nadmiar słońca nie jest wskazany dla naszego zdrowia.
Skutki niedoboru witaminy D mogą być poważne. Niedawno onkolodzy przedstawili aż trzy różne badania, które potwierdzają związek deficytu witaminy D z ryzykiem zachorowania na nowotwory.
Więcej informacji znajdziesz w naszym WIDEO.