Trwa ładowanie...

Wystarczą dwie porcje dziennie. Szybko zauważysz zmiany

Avatar placeholder
Milena Górecka 05.12.2023 11:54
Jedz przez 8 tygodni. Tak odbije się na sercu i mózgu
Jedz przez 8 tygodni. Tak odbije się na sercu i mózgu (Getty Iamges)

Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanowym w San Diego wynika, że jedzenie dwóch porcji truskawek dziennie może poprawić zdrowie serca i mózgu w ciągu zaledwie ośmiu tygodni.

spis treści

1. W jaki sposób truskawki wpływają na zdrowie?

W badaniu, z podwójnie ślepą próbą i grupą kontrolną placebo, udział wzięło 35 zdrowych osób (mężczyzn i kobiet), w wieku od 66 do 78 lat, które spożywały 26 gramów liofilizowanych truskawek w proszku (odpowiednik dwóch filiżanek owoców) przez osiem tygodni.

W porównaniu z grupą kontrolną, która jadła proszek bez truskawek, w grupie "truskawkowej" zaobserwowano:

Zobacz film: "Warzywa i owoce idealne podczas diety"
  • wzrost szybkości przetwarzania poznawczego o 5,2 proc.,
  • spadek ciśnienia krwi o 3,6 proc.,
  • wzrost zdolności przeciwutleniającej o 10,2 proc.,
  • zmniejszenie obwodu w talii o 1,1 proc., (co jest ważne w kontekście zdrowia serca o tyle, że spora ilość trzewnej tkanki tłuszczowej może zwiększać ryzyko chorób serca i zaburzeń kardiometabolicznych).

- To badanie wskazuje, że spożywanie truskawek może wspomagać funkcje poznawcze i poprawiać czynniki ryzyka chorób układu krążenia, takie jak nadciśnienie. Tak prosta zmiana diety, jak dodanie truskawek do codziennego jadłospisu może poprawić wyniki u osób starszych, co szczególnie cenne – podsumowała Shirin Hooshmand, główna autorka badania, w komunikacie prasowym.

2. Wartości odżywcze

W truskawkach znaleźć można między innymi potas, wapń, fosfor, magnez, mangan, błonnik pokarmowy, witamina C i K oraz foliany. Indeks glikemiczny (IG) truskawek jest niski i wynosi 40, a same truskawki są niskokaloryczne.

Stanowią świetny dodatek do koktajli, sałatek, płatków śniadaniowych, budyniu oraz owsianek. Zanurzone w czekoladzie stanowią pyszną przekąskę bogatą w przeciwutleniacze.

3. Alergia na truskawki

Uczulenie na owoce jest jednym z częstszych powodów wizyt pacjentów w gabinecie alergologa. Alergia na truskawki może objawiać się w postaci:

  • wyprysków,
  • pokrzywki,
  • nudności,
  • wymiotów,
  • dolegliwości bólowych brzucha,
  • obrzęku w obszarze jamy ustnej.

Najpoważniejszą reakcją alergiczną po zjedzeniu truskawek jest wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia i wymagający natychmiastowej interwencji medycznej. Alergia najczęściej występuje u dzieci, a objawy na ogół zmniejszają nasilenie lub ustępują wraz z wiekiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze