Trwa ładowanie...

Tak rozpoznasz zatrucie rybą. "Kumulują rtęć i ołów"

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 19.08.2022 19:07
Co może znajdować się w rybim mięsie? Nie tylko metale ciężkie, ale i śmiertelnie niebezpieczne toksyny
Co może znajdować się w rybim mięsie? Nie tylko metale ciężkie, ale i śmiertelnie niebezpieczne toksyny (Getty Images)

Katastrofa ekologiczna związana ze skażeniem Odry budzi wiele obaw, także związanych ze spożywaniem ryb. Te postrzegane są jako jedno z najzdrowszych źródeł białka oraz tłuszczów i kwasów tłuszczowych omega-3. Jednocześnie kumulują zanieczyszczenia środowiskowe, metale ciężkie i toksyny, które mogą przyczyniać się do groźnych schorzeń. Ekspertka ostrzega i odpowiada na pytania: czy warto w ogóle jeść ryby i jak rozpoznać zatrucie metalami ciężkimi?

spis treści

1. Zatrucia rybami

"Niestety w dzisiejszych skażonych czasach ryby kumulują rtęć i ołów oraz inne metale ciężkie i różnego rodzaju inne toksyny środowiskowe" – ostrzega dr Magdalena Cubała-Kucharska, lekarka.

Trudno dyskutować z tym, że ingerencja człowieka w środowisko naturalne ryb jest coraz większa, a do katastrof ekologicznych w akwenach wodnych dochodzi coraz częściej. Warto przypomnieć sytuację z japońskiej Minamaty, kiedy skażenie rtęcią doprowadziło do licznych zatruć wśród rybaków i ich rodzin. Tzw. syndrom Minamaty dotykał nawet nowo narodzone dzieci, u których do zatrucia ołowiem dochodziło przez łożysko matki w trakcie ciąży. Ekspertka przypomina, że nie ma w ludzkim organizmie układu, którego rtęć by nie uszkadzała.

Zobacz film: "Scombrotoksizm – zatrucie rybami. Jakie są objawy i na jakie ryby zwracać uwagę?"

Dr Cubała nie ukrywa, że zdolność do kumulowania toksyn przez ryby może mieć gwałtowny przebieg. Pochodzące z różnych gatunków alg (np. sinic) toksyny bywają nieszkodliwe dla ryb, a zarazem niebezpieczne dla człowieka. To m.in. saksytoksyny, anatoksyny czy ciguatoksyny, a nawet tetrodotoksyny pochodzące od bakterii Pseudomonas.

- Substancje toksyczne pochodzące z glonów mogą w różnoraki sposób szkodzić człowiekowi, nawet poprzez powodowanie oparzeń skóry, o których ostatnio się mówi w kontekście wyławiania ryb z Odry. Jednak te toksyny biologiczne mogą bez problemu nawet zabić – tłumaczy ekspertka.

- Niektóre z nich są rozpuszczalne w wodzie i mogą blokować kanały, które odpowiadają za skurcze mięśni w organizmie. Nie wszystkie są dobrze poznane – są i takie, o których wiemy od zaledwie kilkunastu lat. Cały czas świat się uczy, często przez badanie przypadków zakażeń ludzi jedzących skażone toksynami ryby – dodaje.

Na jakie objawy szczególnie zwrócić uwagę po spożyciu ryb nieznanego pochodzenia?

- Wymioty, wysypka, bóle głowy, splątanie umysłowe, zawroty głowy, a nawet porażenie mięśni w takich najbardziej trudnych sytuacjach to alarmujące objawy, które mogą sugerować zatrucie rybą – tłumaczy dr Cubała.

2. Czy warto jeść ryby?

Jeść czy nie jeść? Tak, ale trzeba uważać. Ekspertka ostrzega przed pokusą spróbowania ryby o nazwie rozdymka tygrysia, którą można znaleźć w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz w Chorwacji. Przypomina także, że silnie alergizująca histamina pojawia się z kolei w rybach źle przechowywanych, co może być kolejną wskazówką dla amatorów kosztowania lokalnej kuchni podczas wakacyjnego urlopu.

Poza tym trzeba uważać na ryby hodowlane, a także te pochodzące z zanieczyszczonych rejonów.

- Należy uważać na takie ryby jak tuńczyk czy łosoś, które mogą zawierać duże ilości metali ciężkich. Należy sięgać po ryby, które osiągają mniejsze rozmiary, a w przypadku np. łososia – wybierać wyłącznie ryby z hodowli ekologicznych. Tak zrobiła m.in. Norwegia, stawiając na czystą wodę i hodowlę bez antybiotyków – tłumaczy.

Dodaje, że ryby jak najbardziej warto jeść. Jednak mając świadomość tego, że mogą być skażone toksynami i metalami ciężkimi, łatwiej zachować czujność.

- Koniecznie musimy się nauczyć tego, by zwracać uwagę, co trafia do naszych ust. Osobną kwestią jest zachowanie ostrożności i wrażliwości na pewne objawy, np. przejściowe pojawianie się bólu głowy powinno obudzić w nas czujność – dodaje.

Kupując rybę w sklepie, warto zapytać gdzie, a także, kiedy była łowiona oraz czy mamy do czynienia z rybą świeżą czy mrożoną.

3. Jak metale ciężkie wpływają na organizm?

Jedną z najniebezpieczniejszych substancji, która może trafić do organizmu wraz z pożywieniem, jest rtęć. Powinni na nią uważać szczególnie rodzice - dzieci są wyjątkowo podatne na jej działanie.

- Najbardziej uszkadza układ nerwowy. Zwłaszcza u dzieci wykazuje silne działanie neurotoksyczne – mówi ekspertka w rozmowie z WP abcZdrowie.

Równie niebezpieczne są zatrucia ołowiem, noszące miano ołowicy czy saturnizmu.

- Żadna ilość ołowiu nie jest bezpieczna – nawet w najniższych stężeniach może wywołać toksyczne reakcje. Uszkadza nerki czy wątrobę, a także układ nerwowy, jest bardzo niebezpieczny dla dzieci oraz dla kobiet w ciąży – tłumaczy ekspertka.

W rybach mogą znaleźć się także groźne dioksyny oraz wszędobylski mikroplastik.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze