Trwa ładowanie...

Ziele cząbru - właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni

 Paula Komendarczuk
27.10.2023 16:40
Ziele cząbru to popularna roślina zielna i przyprawa.
Ziele cząbru to popularna roślina zielna i przyprawa. (Unsplash)

Ziele cząbru to niezwykła roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Intensywny aromat i wyrazisty smak uczyniły ją popularną przyprawą w kuchni, a właściwości lecznicze zapewniły jej pewną pozycję w dziedzinie medycyny naturalnej. Cząber to nie tylko zioło dodające wyjątkowego smaku potrawom, ale także roślina od wieków wykorzystywana w lecznictwie. Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z używania ziela cząbru? Jakie są tradycyjne zastosowania ziela cząbru w medycynie ludowej? Czy ziele cząbru jest bezpieczne w codziennej diecie?

spis treści

1. Co to jest ziele cząbru?

Cząber, znany również jako ziele cząbru, to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Rośnie dziko w rejonach basenu Morza Śródziemnego, ale jest również uprawiany w wielu innych częściach świata.

Ziele ma charakterystyczny aromat i intensywny pikantny, lekko cytrynowy smak. Liście i gałązki cząbru są używane jako przyprawa, zwłaszcza w kuchni śródziemnomorskiej, do dań mięsnych i rybnych, zup, sosów, pieczeni i warzyw.

Dodatkowo cząber słynie z właściwości prozdrowotnych i jest wykorzystywany w medycynie naturalnej ze względu na działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Cząber jest również używany do produkcji olejków eterycznych.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Właściwości ziela cząbru

Ziele cząbru to roślina o wielu korzystnych właściwościach zdrowotnych. Przede wszystkim jest znana z potężnego działania przeciwbakteryjnego, co czyni ją skutecznym środkiem w walce z różnymi rodzajami infekcji. Składniki cząbru wykazują także właściwości przeciwzapalne, co pomaga w redukcji stanów zapalnych w organizmie.

Ta roślina ziołowa jest również bogatym źródłem antyoksydantów, które wzmacniają układ odpornościowy, wspomagają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz objawów, takich jak kaszel czy katar.

Dodatkowo cząber ułatwia trawienie, zmniejsza wzdęcia i niestrawność. Łagodzi też ból gardła, redukuje problemy skórne (egzemę, trądzik) i zwalcza pasożyty jelitowe.

Wpływa też na serce, pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Niektóre kobiety doświadczają ulgi po zastosowaniu cząbru w przebiegu miesiączki, roślina może też pomóc w zwalczaniu infekcji grzybiczych i bólów reumatycznych.

Ziele cząbru przyspiesza również proces gojenia ran i uszkodzeń skóry, redukuje poziom stresu i łagodzi objawy lękowe. W medycynie ludowej roślina jest stosowana do łagodzenia astmy i alergii, obniżania gorączki i zwalczania wirusów. Cząber wykazuje również potencjał w leczeniu schorzeń układu moczowego, za sprawą swoich właściwości antybakteryjnych.

3. Zastosowanie cząbru w kuchni

Ziele cząbru ma duże znaczenie w gastronomii i kulinariach, zwłaszcza w regionach śródziemnomorskich. Cząber jest doskonałą przyprawą do mięsa, zarówno w postaci suszonej, jak i świeżej. Dodaje daniom głębokiego, pikantnego smaku i aromatu. Jest szczególnie polecany do drobiu, jagnięciny, wołowiny i wieprzowiny.

Ziele warto dodawać również do zup warzywnych i bulionów, a także wywarów rybnych. Cząber jest używany do przyprawiania różnego rodzaju sosów, takich jak boloński, pomidorowy czy beszamelowy, a także potraw pieczonych (np. kurczaka, ziemniaków czy pizzy).

Przyprawa świetnie sprawdza się również w marynatach do mięs i ryb oraz do przyrządzania oliwy ziołowej. Cząber komponuje się również z sałatkami, zwłaszcza tymi z pomidorami, ogórkami i serem feta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze