Zwiększają ryzyko raka jamy ustnej. Nigdy nie sięgaj po te orzechy
Orzechy palmy arekowej, choć w naszym kraju wciąż są mało popularne, od wieków odgrywają ważną rolę w tradycjach kulturowych i rytuałach wielu krajów Azji Południowo-Wschodniej. Jak pokazują najnowsze badania, sięganie po nie ma poważny wpływ na nasze zdrowie.
1. Orzechy, które zwiększają ryzyko raka
Orzechy arekowe są podstawowym składnikiem używki o nazwie betel, która jest czwartą najczęściej stosowaną substancją psychoaktywną na świecie - po kofeinie, nikotynie i alkoholu.
Betel często przygotowuje się z dodatkiem innych składników, które wzmacniają jego działanie psychoaktywne. Używka ta jest żuta w celu uzyskania lekkiego pobudzenia, a także stymulacji, co przypomina działanie nikotyny.
Żucie betelu ma długą tradycję w wielu krajach, dla niektórych to nawyk zastępujący palenie papierosów. Uważa się, że substancja ma właściwości stymulujące, które pomagają w redukcji stresu i poprawie nastroju oraz wspomagają trawienie.
Niestety, orzechy areki niosą za sobą poważne ryzyko zdrowotne. Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Tobacco Control", osoby, które je stosują mogą być bardziej narażone na rozwój raka jamy ustnej.
Ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej w przypadku osób, które dodatkowo palą papierosy, co prowadzi do zwiększenia występowania leukoplakii - przedrakowej zmiany błony śluzowej jamy ustnej.
Jednym z najgroźniejszych efektów długotrwałego żucia betelu jest zwłóknienie podśluzówkowe jamy ustnej. Jest to stan, w którym tkanka staje się mniej elastyczna, co prowadzi do trwałych zmian i sztywności. Ten proces znacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego.
Zobacz także: Polscy badacze zbadali pacjentów z rakiem jamy ustnej. Mówią o głównej przyczynie
2. Podstępny nowotwór
Nowotwory jamy ustnej stanowią poważne zagrożenie zdrowotne na całym świecie. W 2020 roku odnotowano aż 378 tys. przypadków zachorowań na ten typ nowotworu.
Niestety, wczesne stadia choroby często pozostają niezauważone, a jej objawy są mylone z prostymi infekcjami lub problemami związanymi z higieną jamy ustnej.
Najczęstsze objawy nowotworów jamy ustnej to:
- owrzodzenia i guzy - mogą pojawić się w dowolnym miejscu w jamie ustnej i często są bolesne, utrudniając jedzenie,
- ból podczas żucia stały dyskomfort lub ból przy jedzeniu lub połykaniu może być sygnałem ostrzegawczym,
- szczękościsk - trudności z otwieraniem ust mogą być wynikiem zwłóknienia podśluzowego,
- powiększenie węzłów chłonnych - w okolicach szyi, co wskazuje na rozprzestrzenianie się raka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl