Chroni przed stłuszczeniem wątroby. Jest w stanie odwrócić uszkodzenia
Zdrowa dieta jest kluczowa, jeśli chcemy, by wątroba mogła pracować na pełnych obrotach. Unikanie alkoholu i przetworzonego jedzenia to podstawa, ale warto też sięgać po naturalne "wspomagacze". Pomogą w tym warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Które radzą sobie z tym najlepiej i czym warto je popijać?
1. Dieta dla zdrowej wątroby
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, a praca, jaką wykonuje jest gigantyczna. Odpowiada m.in. za oczyszczanie organizmu (neutralizuje toksyczne substancje), reguluje poziom cholesterolu i hormonów. Dlatego powinniśmy robić wszystko, żeby ją wspomagać, a nie obciążać. W przeciwnym razie narażamy się na poważne choroby m.in. niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD).
Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2 i innych zaburzeń metabolicznych, ryzyko wystąpienia NAFLD oraz innych problemów z wątrobą można zmniejszyć, utrzymując prawidłową masę ciała, zdrowo się odżywiając i ćwicząc. "Można chronić wątrobę, unikając nadmiaru dodanych cukrów i alkoholu oraz ograniczając przetworzone przekąski - zaznacza dietetyczka Jill Weisenberger.
Zaleca przede wszystkim dietę roślinną, której składniki działają przeciwzapalnie i uwrażliwiająco na insulinę. Jakie produkty powinny się w niej znaleźć?
2. Pełne ziarno
Obowiązkowym elementem diety, która chroni wątrobę są produkty pełnoziarniste. Jęczmień i owies to jedne z najlepszych źródeł błonnika, który pomaga kontrolować wagę i pozbyć się nadprogramowych kilogramów, a także zapewnia równowagę bakterii w mikrobiomie jelitowym. To jeden z kluczowych składników, które hamują postęp niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik zapewnia dłuższe uczucie sytości, często zmniejszając liczbę spożywanych kalorii. Błonnik zmniejsza też stany zapalne i uszkodzenia wątroby. Autorzy badania, którego wyniki ukazały się niedawno w czasopiśmie "Nutrients" twierdzą, że spożywanie 7,5 grama lub więcej błonnika, takiego jak ten w owsie i jęczmieniu, poprawia wskaźniki zwłóknienia wątroby.
3. Warzywa i owoce
O zdrowie wątroby zadbają także warzywa, szczególnie kapustne m.in. brokuły, jarmuż i brukselka. "Warzywa kapustne pomagają w naturalnym odtruciu organizmu i chronią wątrobę przed uszkodzeniem" - zwraca uwagę dietetyczka Carley Knowles.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Texas A&M AgriLife Research wskazuje, że NAFLD można kontrolować m.in. dzięki idolowi, który zawierają m.in. kapusta, jarmuż, kalafior, brokuły i brukselka. Odkryto, że osoby zmagające się z otyłością, miały znacznie niższy poziom indolu we krwi, niż osoby szczupłe. Ponadto osoby z niższym poziomem indolu, miały większą ilość tłuszczu w wątrobie.
Naukowcy z Arabii Saudyjskiej są z kolei przekonani, że jagody, które są silnym źródłem przeciwutleniaczy, mogą pewnego dnia być terapią leczenia chorób wątroby związanych z wiekiem. Swoje wnioski opierają na wynikach badania przeprowadzonego na starych szczurach z markerami chorób metabolicznych i dysfunkcji wątroby. Po czterech tygodniach karmienia ich ekstraktem z jagód, praca wątroby znacznie się poprawiła.
4. Pij codziennie, ale zrezygnuj z alkoholu
Według American Liver Foundation, najlepsza rzecz, jaką można zrobić dla wątroby to unikanie alkoholu oraz dbanie o regularne nawadnianie organizmu. Dietetyczka Jill Weisenberger zwraca uwagę, że oprócz wody, zdrowe dla wątroby są także herbata i kawa.
Najsilniej chroniącą wątrobę herbatą jest matcha, która zawiera najwięcej katechin przeciwutleniających.
Analiza opublikowana na łamach "International Journal of Clinical and Experimental Medicine" wykazała, że regularne picie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka wątroby, a także stłuszczenia wątroby i marskości wątroby.
Ryzyko przewlekłych chorób wątroby zmniejsza też kawa. Analiza, która pojawiła się w "BMC Public Health" wskazuje, że osoby, które piły kawę były o 20 proc. mniej narażone na rozwój przewlekłej choroby wątroby lub NAFLD i o 49 proc. mniej narażone na śmierć z powodu choroby wątroby niż osoby jej nie spożywają.
5. Oliwa z oliwek
Na liście naturalnych pomocników wątroby jest też oliwa z oliwek.
"Badania pokazują, że oliwa z oliwek poprawia dobry cholesterol, który chroni przed stłuszczeniem wątroby" – zwraca uwagę Carley Knowles.
Kwas oleinowy z oliwy z oliwek, jednonienasycone kwasy tłuszczowe i związki fenolowe pomagają zapobiegać stanom zapalnym, stresowi oksydacyjnemu, dysfunkcji mitochondriów i insulinooporności. Dzięki temu można zapobiegać uszkodzeniom wątroby, a nawet je odwracać.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl