Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Dieta wegetariańska dla dzieci

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 18.12.2015 13:32
Dieta wegetariańska dla dzieci
Dieta wegetariańska dla dzieci (Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC0 1.0)

Jeśli jesteś zdeklarowaną wegetarianką, zapewne chciałabyś, by twoje dziecko również nie spożywało mięsa. Być może obawiasz się jednak, że dieta bezmięsna nie będzie korzystna dla malucha. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – dzieci mogą obyć się bez mięsa i uniknąć niedoboru składników odżywczych. Wystarczy dobrze zaplanować ich jadłospis i upewnić się, że w diecie nie brakuje białka, tłuszczu i kalorii. Jak powinna wyglądać dieta wegetariańska dla dziecka?

1. Co powinno znaleźć się w diecie dziecka?

Pediatrzy zalecają, by do szóstego miesiąca życia podawać dzieciom wyłącznie mleko. Dopiero półroczne niemowlęta mają bowiem wystarczająco dużo kontroli nad językiem i mięśniami ust, by zapanować nad połykaniem pokarmu. Wówczas można stopniowo wprowadzać pokarmy stałe. Na początek poleca się kleik ryżowy rozcieńczony mlekiem z piersi lub mlekiem modyfikowanym. W diecie rozwijającego się dziecka nie może zabraknąć składników odżywczych, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu kości i zębów. Każdy rodzic powinien więc pamiętać o świeżych owocach i warzywach. Jeśli dziecko ma 6-8 miesięcy, za zgodą lekarza można wzbogacić jego dietę o produkty bogate w białko. Rodzice-wegetarianie powinni podawać dziecku biały ser, tofu i purée z roślin strączkowych. Małym dzieciom smakują rozdrobnione w papkę gotowane ziemniaki, zielona fasola oraz marchew. Maluchowi można podawać również dojrzałe banany, awokado oraz mus jabłkowy.

Po pierwszych urodzinach dziecka do jego diety można dołączyć ugotowane i rozgniecione żółtko jaj oraz ekstrudat białka sojowego i jogurt. Maluchom można podawać pełnotłuste mleko krowie lub wzbogacone o składniki odżywcze mleko migdałowe lub ryżowe. Do ukończenia drugiego roku życia nie należy ograniczać ilości tłuszczu w diecie dziecka. Warto postawić na tłuszcze nienasycone znajdujące się w produktach pochodzenia roślinnego, na przykład w oliwie z oliwek, oraz tłuszcze nasycone zawarte w zwykłym krowim mleku i nabiale. W przypadku dzieci w wieku 1-3 lat niezwykle ważnymi składnikami odżywczymi są: wapń i witamina D, które wzmacniają kości i zęby, żelazowspomagające czerwone krwinki, cynk konieczny do wzrostu komórek i układu odporności, a także witamina B12 – potrzebna czerwonym krwinkom i nerwom.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Jak powinna wyglądać dieta wegetariańska dla dzieci?

Najważniejszym elementem diety dziecka jest śniadanie, które dostarcza energii i pobudza przemianę materii. Jedzenie śniadania bogatego w składniki odżywcze pomaga utrzymać właściwą dla wieku i wzrostu wagę, a także uniknąć nadwagi i otyłości. Aby mieć pewność, że mimo braku mięsa w diecie dziecko odżywia się prawidłowo, warto zaopatrzyć się w pełnoziarniste płatki i pieczywo, jaja i sezonowe owoce. Z rana dobrze jest mieć pod ręką jogurt lub ser – przyrządzenie wartościowego śniadania zajmie wówczas dosłownie chwilę. Planując posiłki dla dziecka na diecie bezmięsnej, należy brać pod uwagę równowagę pomiędzy białkiem, węglowodanami oraz błonnikiem. Dobrym źródłem węglowodanów dla maluchów są owoce, warzywa, pieczywo i płatki pełnoziarniste, fasola oraz ryż. Białko można czerpać z jaj, serów, orzechów i nabiału. Z kolei błonnik znajduje się w roślinach strączkowych, owocach, warzywach i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko zje przygotowany przez ciebie posiłek wegetariański bez grymaszenia, upewnij się, że podajesz mu to, co naprawdę lubi. W przypadku dzieci niezawodne są makarony z warzywami lub serem. Jeśli maluch nie ma alergii na orzechy, możesz posmarować pełnoziarniste pieczywo masłem orzechowym. Zamiast mięsa do posiłków możesz dodać ser lub ekstrudat białka sojowego. Dzieci chętnie zjadają pizzę z warzywami i serem, większość maluchów ceni sobie również nabiał. Znalezienie dań, które odpowiadają dzieciom nie jest takie trudne. Jeśli dziecko jest starsze, spróbujcie wspólnie poszukać nowych przepisów. Dobrym pomysłem jest także robienie zakupów spożywczych razem.

Specjaliści od żywienia są zgodni, że dieta wegetariańska może przynieść dziecku wiele korzyści, pod warunkiem, że nie brakuje w niej ważnych składników odżywczych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze