Trwa ładowanie...

Najgorsze, co możesz zrobić po obiedzie. Dr Wrzosek ostrzega przed konsekwencjami

Avatar placeholder
24.01.2024 16:50
Doktor dietetyki ostrzega przed "leżakowaniem" po obiedzie. Oto powód
Doktor dietetyki ostrzega przed "leżakowaniem" po obiedzie. Oto powód (Getty Images / Instagram)

Doktor dietetyki - Michał Wrzosek - ostrzega na Instagramie przed "leżakowaniem" po obiedzie. Czy ma rację?

spis treści

1. Apel dra Michała Wrzoska

- Po obfitym posiłku czujemy się często zmęczeni i mamy ochotę odpocząć na kanapie, ale to najgorsze, co możesz zrobić! Leżakowanie po obiedzie może wywołać zgagę, nasilać problemy trawienne. Istnieje też ryzyko, że utniesz sobie drzemkę, przez co twój nocny sen może być zakłócony. Zamiast tego posprzątaj po obiedzie, umyj naczynia albo idź na spacer. Wystarczy już kilka minut spaceru po posiłku, by obniżyć poziom glukozy. Dzięki temu skutecznie zwalczysz popołudniową senność i pobudzisz trawienie - powiedział dr Michał Wrzosek w krótkim filmie.

Okazało się, że dla wielu komentujących ten sposób postępowania jest nowością. Tymczasem naprawdę warto wdrożyć go w życie! Dlaczego?

Zobacz film: "Kawa wydłuża życie. Wyniki badań zaskakują"

2. Krótki spacer po obiedzie

Wszystko, o czym powiedział dr Wrzosek, jest udowodnione naukowo.

Po spożyciu dużego posiłku, organizm skupia się na trawieniu, co może prowadzić do uczucia zmęczenia. Drzemka po obiedzie prowadzi jednak do trudności z zasypianiem w nocy, a więc może zakłócić naturalny cykl snu i czuwania. Przybieranie pozycji leżącej sprzyja dodatkowo temu, by zawartość żołądka cofała się do przełyku, wywołując zgagę.

Utrzymywanie pionowej pozycji ciała po posiłku ułatwia proces trawienia i zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z układem pokarmowym.

Krótki spacer po posiłku jest polecany jako sposób na zwalczanie senności i stymulowanie trawienia. Ruch fizyczny przyspiesza metabolizm, obniża poziom glukozy we krwi, wspomaga perystaltykę jelit i pomaga w efektywniejszym trawieniu, jednocześnie redukując uczucie senności.

3. Co robić, jeśli zgaga mimo wszystko się pojawia?

Jeśli zgaga jest naszą codziennością, a wdrożenie odpowiednich nawyków po posiłku na niewiele się zdaje, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Najbardziej rozpoznawalnym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest, poza zgagą, regurgitacja (cofanie się treści żołądkowej do gardła lub jamy ustnej, co może prowadzić do uczucia gorzkiego lub kwasowego posmaku), trudności w połykaniu, ból w klatce piersiowej, kaszel, chrypka i inne problemy z gardłem.

Dieta, która pozwoli na złagodzenie objawów, polega na eliminacji produktów wyzwalających objawy (czekolady, kawy i mocnej herbaty, pikantnych i tłustych potraw, pomidorów i ich przetworów, cytrusów, czosnku i cebuli, napojów gazowanych, alkoholu) oraz odpowiednim dawkowaniu jedzenia.

To drugie oznacza wybór małych (ale za to częstszych!) posiłków, unikanie jedzenia przynajmniej na 2-3 godziny przed snem i spożywanie produktów o miękkiej konsystencji.

Osoby borykające się z refluksem żołądkowo-przełykowym powinny włączyć do swojej diety warzywa (poza cebulą, czosnkiem i pomidorami), owoce (poza kwaśnymi), chude mięso, jajka i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu, produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze oraz zioła i przyprawy o delikatnym smaku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze