Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na zgagę. Najlepsze naturalne metody na przykre dolegliwości

 Katarzyna Kurek
21.04.2023 16:29
Domowe sposoby na zgagę łagodzą nieprzyjemne dolegliwości
Domowe sposoby na zgagę łagodzą nieprzyjemne dolegliwości (Adobe Stock)

Zgaga to szczególnie nieprzyjemna dolegliwość pokarmowa, która objawia się piekącym i palącym bólem w klatce piersiowej, zwykle za mostkiem. Nieprzyjemne objawy można łagodzić zarówno przy pomocy leków, jak i naturalnych metod. Jakie są domowe sposoby na zgagę? Co jest dobre na refluks i niestrawność? I co pomaga ciężarnym na uporczywe pieczenie w przełyku?

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny zgagi

Zgaga to stosunkowo częsta dolegliwość, która objawia się przykrym pieczeniem i uczuciem palenia w okolicy przełyku oraz mostka. Czasem nieprzyjemne objawy dochodzą aż do gardła. Zgaga związana jest z cofaniem się treści pokarmowej i silnie drażniącego kwasu solnego z żołądka do przełyku.

Co powoduje zgagę i sprzyja jej powstawaniu?

  • choroby układu pokarmowego, zakażenie Helicobacter pylori, wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • nadwaga i otyłość,
  • zaburzenia psychonerwicowe,
  • ciąża,
  • nadużywanie niektórych leków,
  • palenie tytoniu, częste spożywanie alkoholu,
  • brak aktywności fizycznej,
  • złe nawyki żywieniowe, dieta bogatotłuszczowa.
Zobacz film: "Test na zakwaszenie żołądka"
Helicobacter pylori. Dieta, która najlepiej wspiera leczenie
Helicobacter pylori. Dieta, która najlepiej wspiera leczenie

Dieta przy Helicobacter pylori nie zastępuje leczenia farmakologicznego, ale jest ważnym elementem wspomagającym.

przeczytaj artykuł

2. Najlepsze domowe sposoby na zgagę i refluks

W walce ze zgagą ogromną rolę odgrywają właściwe nawyki żywieniowe i higieniczny tryb życia. Unikanie palenia tytoniu, picia alkoholu, czy jedzenia o zbyt późnej porze. Istotne jest także ograniczanie pewnych produktów żywnościowych, mogących nasilać dolegliwości (np. kawa, czekolada i tłuste potrawy). Bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna i odpowiednia masa ciała. Co jednak zrobić, gdy już pojawiło się pieczenie w przełyku? Co na zgagę?

Domowe sposoby na ostrą zgagę to m.in.:

  • Soda oczyszczona – ten domowy sposób na zgagę stosowany jest od pokoleń. Soda w niewielkich ilościach ma właściwości hamujące wydzielanie soku żołądkowego. Wystarczy jedną łyżeczkę sody rozpuścić w szklance z letnią wodą, a następnie wypić mieszaninę.
  • Korzeń świeżego imbiru – w leczeniu pieczenia w przełyku, pomocny może być też imbir, który wspomaga trawienie. Wystarczy kilka plasterków imbiru zalać wrzątkiem i pić napar kilka razy dziennie.
  • Siemię lniane – kisiel z siemienia lnianego to szybki, domowy sposób na zgagę po alkoholu, czy po spożyciu zbyt tłustego posiłku. Mikstura łagodzi nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, działa ochronnie na ściany przełyku i żołądka.
  • Musztarda – ten popularny sos z nasion gorczycy wykazuje alkaliczne właściwości neutralizujące kwasy. Jednak należy pamiętać o tym, że musztarda to domowy sposób na zgagę, który stanowi tylko chwilowe rozwiązanie problemu.
  • Napary ziołowe – wśród domowych sposobów na zgagę, czy nadkwasotę warto wymienić także zioła. Szczególnie pomocne w leczeniu nieprzyjemnego pieczenia są rośliny takie jak rumianek, nagietek, liść babki lancetowatej, czy kminek.
  • Mleko i jogurty naturalne – to jeden z najbardziej znanych domowych sposobów na zgagę. Mleko obniża kwasowość treści żołądka. Niestety napój ten ma krótkotrwałe działanie, najczęściej pomaga pozbyć się dolegliwości na ok. 20 minut.
  • Cytryna – często w łagodzeniu zgagi zaleca się picie wody z sokiem z cytryny. Ten domowy sposób na zgagę ma działać alkalizująco. Jednak warto pamiętać o tym, że zbyt duża ilość cytrusów może także nasilać nieprzyjemne dolegliwości.
  • Ocet jabłkowy – to domowy sposób na zgagę i niestrawność, który jest bardzo często polecany. Jednak jak dotąd jego skuteczność nie została jeszcze poparta badaniami.

3. Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Nieprzyjemne dolegliwości związane z paleniem i pieczeniem w przełyku pojawiają się bardzo często także u ciężarnych. W tym przypadku konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na to, by domowe sposoby na zgagę, czy wzdęcia były bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla malucha.

Na pewno nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych na własną rękę. Przyjmowanie wszelkich leków najlepiej uzgodnić z lekarzem prowadzącym. Uporczywe dolegliwości można złagodzić także domowymi sposobami, jednak wskazana jest szczególna ostrożność.

Bezpieczny, choć krótkotrwały, sposób na zgagę w ciąży to picie mleka, naturalnych maślanek, kefirów i jogurtów. Pomocne może być także żucie gumy, jedzenie papai, czy migdałów, które działają zobojętniająco na kwas solny w żołądku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze