Domowy twaróg - wartości odżywcze, przepisy na twaróg ze słodkiego i zsiadłego mleka
Domowy twaróg można przygotować na bazie świeżego lub zsiadłego mleka. Wystarczy garnek z grubym dnem, durszlak lub sitko oraz lniana ściereczka bądź gaza do odsączenia sera. Domowy twaróg jest niezwykle smaczny i zdrowy, stanowi cenne źródło łatwo przyswajalnego białka, wielu witamin i składników mineralnych. Sprawdzi się jako dodatek do kanapek czy naleśników, ale również jako nadzienie do ciast czy babeczek. Jak zrobić domowy twaróg?
1. Wartości odżywcze domowego twarogu
Twaróg, zwłaszcza domowy jest bardzo wartościowym produktem, który dostarcza organizmowi witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D oraz E), witamin z grupy B, witaminy PP oraz potasu, fosforu, wapnia i sodu.
W 100 g produktu znajdziemy:
- 321 mg sodu,
- 148 mg fosforu,
- 120 mg potasu,
- 103 mg wapnia,
- 9 mg magnezu,
- 16 mg witaminy B4,
- 0,2 mg witaminy B2,
- 0,4 mcg witaminy B12.
Twaróg zawiera magnez niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, cynk wspierający układ odpornościowy i spowalniający starzenie się organizmu oraz pełnowartościowe, lekkostrawne białko.
Składnik ten dostarcza aminokwasów egzogennych, których organizm nie potrafi wytworzyć samodzielnie. Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a zwiększona jego ilość zalecana jest dla dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, matek karmiących piersią oraz sportowców.
Zapotrzebowanie na białko w diecie wzrasta również na skutek oparzeń, urazów, infekcji, stanów po operacji czy nowotworów. Twaróg jest też produktem o stosunkowo niskiej zawartości kalorii, zależnej głównie od ilości tłuszczu w mleku, z którego robimy biały ser.
Jest odpowiedni dla osób na diecie wegetariańskiej, ponieważ uzupełnia ewentualne niedobory witaminy B12 i cynku, składników obecnych w dużej ilości w mięsie.
Biały ser ma również niski indeks glikemiczny, w związku z czym może być spożywany przez osoby chore na cukrzycę. Jest odpowiedni również w przypadku nadwagi czy otyłości, choć w tym wypadku lepiej sięgać po twaróg chudy.
2. Jak zrobić domowy twaróg ze zsiadłego mleka?
Co jest potrzebne do wykonania domowego twarogu?
- 3 litry zsiadłego mleka,
- garnek z grubym dnem,
- termometr,
- sitko,
- chusta serowarska lub pielucha tetrowa,
- duża łyżka.
Sposób wykonania:
Zsiadłe mleko powoli przekładamy do garnka, tak by nie zmienić jego konsystencji. Włączamy grzanie i doprowadzamy skrzep do temperatury 36-39 stopni Celsjusza, kontrolując ciepło za pomocą termometru wkładanego w środek garnka.
Najlepsza temperatura wynosi 38 stopni, każdy stopień niżej sprawia, że twaróg staje się bardziej delikatny. Podczas podgrzewania należy mieszać całość i regularnie sprawdzać temperaturę, kluczowe jest utrzymanie właściwej przez około godzinę.
Następnie odstawiamy garnek do ostudzenia na 2-3 godziny i przekładamy skrzep na chustkę serowarską lub tetrę, rozłożoną na sitku i pozostawiamy do odsączenia.
Uzyskany twaróg można bardziej osuszyć za pomocą dociśnięcia słoikiem wypełnionym wodą, choć krok ten zalecany jest dla osób, które lubią bardzo zwarty ser.
3. Jak zrobić domowy twaróg ze słodkiego mleka?
Twaróg ze słodkiego mleka nadaje się do wszelkiego rodzaju wypieków, takich jak sernik, drożdżówki czy babeczki. Świetnie smakuje również jako dodatek do naleśników czy kanapek.
Do przygotowania domowego twarogu potrzebujemy świeżego mleka, dostępnego w butelkach, niepoddanego procesowi pasteryzacji, ważne by zawierał 3,2% tłuszczu.
Składniki:
- 2 l mleka 3,2%,
- 500 ml kwaśnej śmietany 18%,
- 4-5 jajek.
Sposób wykonania:
W sporym garnku z grubym dnem doprowadzamy do wrzenia mleko, a w osobnej misce łączymy dokładnie jajka i śmietanę. Powstałą masę wlewamy powoli do gotującego się mleka, mieszamy i zmniejszamy ogień do momentu, aż całość będzie bardzo powoli się gotować.
Zostawiamy składniki na około 15 minut, po tym czasie twaróg zacznie się oddzielać, a mleko stanie się niemal przeźroczyste. Przygotowujemy durszlak lub sitko i wykładamy je tetrą, lnianą ściereczką lub gazą.
Przekładamy grudki sera za pomocą łyżki cedzakowej, zawijamy twaróg tkaniną i delikatnie obciążamy za pomocą miski lub talerza. Po upływie godziny twaróg ze słodkiego mleka jest gotowy do spożycia.