Trwa ładowanie...

Efektywne odchudzanie

Avatar placeholder
12.08.2020 10:14
Efektywne odchudzanie
Efektywne odchudzanie (123RF)

Efektywne odchudzanie polega na stosowaniu zdrowej diety niskokalorycznej i wykonywaniu ćwiczeń wyszczuplających. Skuteczne odchudzanie to trwały spadek wagi w tempie do 4-5 kg miesięcznie. Jednak jak się odchudzać, aby było widać efekty? Jakie błędy żywieniowe są popełniane najczęściej? Efektywne odchudzanie można podzielić na trzy etapy, a mianowicie oczyszczanie, spalanie tłuszczu oraz stabilizację. Najważniejsze jest to, aby jeść dużo owoców i warzyw, które są najlepszym sposobem na zdrowe odchudzanie.

Dowiedz się więcej

1. Zasady efektywnego odchudzania

Zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce gwarantuje skuteczne i szybkie odchudzanie. Badania dowodzą, że najlepiej jeść po jednej porcji warzyw i owoców z każdej grupy, a mianowicie: zielone (np. sałata, brokuły, brukselka), białe (np. kalafior, cebula, czosnek), pomarańczowe i żółte (np. cytrusy, marchewka, brzoskwinie), czerwone (np. papryka, rzodkiewka, truskawki) oraz granatowe (np. jagody, jeżyny). Wszystkie warzywa i owoce dostarczają ważnych składników odżywczych i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dieta odchudzająca musi również zawierać kwasy omega-3, które występują w rybach morskich, jak np. łosoś. Wszystkie posiłki powinny być spożywane z umiarem. Nie należy rygorystycznie eliminować codziennych przysmaków. W przeciwnym razie może dojść do efektu jojo i spalona tkanka tłuszczowa pojawi się znowu w postaci oponki na brzuchu czy cellulitu na udach. Sama zdrowa dieta nie wystarczy, konieczne będą również ćwiczenia odchudzające na wszystkie partie ciała. Najlepszym sposobem na odchudzanie jest poranny jogging oraz pływanie. Nic tak nie spala tkanki tłuszczowej jak regularna aktywność fizyczna.

2. Błędy w odchudzaniu

  1. Brak ruchu – prasowanie to 263 kalorie, a mycie okien to 255 kalorii – to sporo, ale nie wystarczy. Wysiłek fizyczny najlepiej przyspiesza przemianę materii. To dzięki niemu pozbędziesz się tych okropnych wałków na brzuchu i w końcu bez trudu zawiążesz buty. Zatem, do dzieła! Warto skorzystać z pływalni i aerobiku, jeździć na rowerze, rolkach czy uprawiać nordic walking.
  2. Nieregularna dieta – jeśli myślisz, że jedząc tylko małokaloryczne śniadanko i niewielką obiadokolację schudniesz, to powinieneś wreszcie się obudzić. Po pierwsze, przez długie przerwy między posiłkami twój organizm przechodzi na tryb głodowy i bardzo się stara, by nie stracić ani jednej kalorii, a po drugie, głodząc się cały dzień, wieczorem masz ochotę zjeść konia z kopytami i ku zaskoczeniu domowników, często ulegasz tej pokusie.
  3. Podjadanie – powtarzasz ciągle, że przez całe dnie nie bierzesz nic do ust i oburzasz się, że mimo to nie chudniesz. Tymczasem okazuje się, że do tego „nic” zapominasz dodać to wszystko, co wchłonęłaś, przygotowując posiłek, karmiąc dziecko, czytając czy oglądając telewizję.
  4. Tłuste potrawy – tłuszcz jest potrzebny twojemu organizmowi, ale nie przesadzaj! Zastąp wieprzowinę i wołowinę drobiem i rybami, kupuj mleko z napisem 0,5%, a nie 3,2%, zrezygnuj z masła i żółtego sera.
  5. Produkty light – nie zawsze są naprawdę light, a czasem są bardziej kaloryczne niż zwykłe produkty, więc zanim po nie sięgniesz, przeczytaj dokładnie skład. Powinny mieć pomniejszoną ilość danego składnika o 1/3 w stosunku do „normalnego” odpowiednika. I jeszcze jedno: to, że jesz jedzenie light nie oznacza, że możesz bezkarnie pochłaniać go całe tony.
  6. Brak węglowodanów – nie możesz ich ograniczać, bo dają ci energię do pracy. Musisz tylko mądrze wybierać. Jeśli zjesz kawałek boczku, węglowodany odłożą się w znienawidzonych wałeczkach na brzuchu i skutecznie je powiększą; jeśli przygotujesz sobie kaszę, węglowodany będą długo trawione i dadzą ci energię, by popływać.
  7. Za mało wody – trzeba pić! Powinno się wypijać 2 litry wody dziennie, chyba że masz nadciśnienie lub obrzęki. Połowa tej ilości to woda, druga część to soki, ale uważaj na te gotowe, mogą zawierać dużo cukru.
  8. Hormony – niestety żadna dieta nie pomoże, jeśli masz problemy hormonalne. Zbadaj tarczycę, by się o tym przekonać.
  9. Brak błonnikabłonnik pokarmowy spowalnia proces trawienia i wchłaniania węglowodanów, przyspiesza też perystaltykę jelit. Sięgaj zatem często po warzywa i produkty zbożowe z pełnego przemiału.
  10. Złe rozłożenie posiłków w czasie – nie unikaj śniadania, to najważniejszy posiłek, szczególnie dla tych, którzy chcą zgubić kilogramy. Śniadanie to energia na cały dzień, jak mówi szczupła pani z telewizji, i w tym przypadku reklama nie kłamie. Kolacja powinna być z kolei najmniejszym posiłkiem i należy ją zjadać około 3 godziny przed snem.
  11. Brak motywacji – nie uda ci się pozbyć niepotrzebnego tłuszczu z twoich pięknych ud, jeśli nie będziesz miała lub miał odpowiedniej motywacji. Pomyśl, co powiedzą koleżanki kiedy zobaczą na spotkaniu klasowym twoją smukłą sylwetkę albo zrób to tylko dla swojego dobrego samopoczucia. Myśl, co chcesz, byle skutecznie.

  12. Nieposłuszeństwo - nie słuchasz dobrych rad i ciągle zastanawiasz się, dlaczego twoje skuteczne odchudzanie nie przynosi efektów. Jeśli tak jest, przeczytaj powyższe punkty jeszcze raz.
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Efektywne odchudzanie nie jest proste. Wymaga wielu wyrzeczeń. Powinno się przeznaczyć na ćwiczenia około 1-2 godziny, jeśli chce się osiągnąć szybkie efekty.

Skuteczną dietę odchudzającą, dobraną do indywidualnych potrzeb i aktywności fizycznej znajdziesz na Peater.wp.pl

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze