Trwa ładowanie...

Jak zacząć pić yerba mate? Poradnik dla początkujących

 Katarzyna Kurek
07.06.2022 16:40
Jak zacząć pić yerba mate? Wystarczy susz i odpowiednie akcesoria
Jak zacząć pić yerba mate? Wystarczy susz i odpowiednie akcesoria (Adobe Stock)

Jak zacząć pić yerba mate? Jak przygotować napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego? Jaki rodzaj yerby wybrać i ile razy dziennie ją pić? To najczęstsze pytania, które stawiają sobie początkujący miłośnicy tego naturalnego naparu. Choć lista pytań jest długa, to sam przepis na przygotowanie yerba mate jest bardzo prosty. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach. Jakich?

spis treści

1. Co to jest yerba mate?

Yerba mate to potoczna nazwa naparu przygotowanego z suszonych liści i patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. Ta roślina uprawiana jest w Ameryce Południowej. Napar przygotowany z ostrokrzewu paragwajskiego znany jest przede wszystkim jako alternatywa dla kawy (z uwagi na swoje właściwości pobudzające oraz energetyzujące).

Jednak lista jego cennych właściwości jest dużo dłuższa. Picie yerba mate działa przeciwzapalnie oraz przeciwutleniająco. Regularne spożywanie naparu chroni też serce, wspomaga odchudzanie, działa przeciwgrzybicznie i antynowotworowo.

Zobacz film: "Początkujący herbaciarz"

2. Yerba mate – jak zacząć?

Jak zacząć pić yerba mate? Przygotowanie mate do picia jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. A czynność ta bardzo szybko staje się po prostu codziennym nawykiem. Niestety, wiele osób rezygnuje z właściwości tego cennego naparu, właśnie w obawie o skomplikowaną procedurę parzenia.

2.1. Rodzaje yerba mate

Przede wszystkim ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju yerba mate. Początkowo wybór suszu ostrokrzewu paragwajskiego może wydawać się nieco skomplikowany.

Z uwagi na kraj pochodzenia, wyróżnić można następujące rodzaje yerba mate:

  • Argentyńska – jest ona grubiej cięta, ma mniejszą ilość pyłu. Jej smak jest łagodny, nieco goryczkowy. Ten rodzaj yerba mate jest najczęściej polecany dla początkujących.
  • Paragwajska – jest cięta drobno, zawiera pył. Jej smak jest bardzo wyraźny (dymny i wędzony), dlatego też najczęściej wybierają ją osoby, które piją yerba mate nieco dłużej.
  • Brazylijska – jest zmielona na drobną mąkę. Jej smak jest świeży, lekko słodkawy, pozbawiony goryczy i kwaskowatości.
  • Urugwajska – charakteryzuje się brakiem patyczków, bardzo drobną strukturą suszu oraz dużą ilością pyłu.

Yerba mate można podzielić także według struktury suszu. Wśród tego podziału dominują jej dwa rodzaje – despalada i elaborada. Despalada składa się przede wszystkim z listków i pyłu. Z powodu większej ilości liści, napar z tego suszu ma wyraźny, charakterystyczny smak. Zawiera tylko ok. 10 proc. patyczków. Elaborada to z kolei susz składający się w 65 proc. z listków i ok. 35 proc. z patyczków.

2.2. Niezbędne akcesoria

Do przygotowania naparu, oprócz suszu, konieczne są także odpowiednie akcesoria. Zatem w czym pić yerba mate? Najlepiej zaopatrzyć się w matero, czyli specjalne naczynie. Nie jest to zwykły kubek, ma bowiem charakterystyczny kształt. Może być on zrobiony z różnych materiałów – ceramika, tykwa lub drewno palo santo. Dobrą propozycją dla początkujących mateistów będzie matero wykonane z tykwy pospolitej.

Kolejnym ważnym elementem jest bombilla, czyli specjalna rurka. Jest ona wyprofilowana, a jej zadaniem jest filtrowanie naparu. Na początek dobrze sprawdzi się bombilla w formie tzw. łyżki. Jest ona odpowiednia w zasadzie do każdego rodzaju suszu, a to dzięki stosunkowo dużej powierzchni.

3. Instrukcja przygotowania i czas parzenia

Jak parzy się yerba mate? Otóż napar można przygotować na wiele sposobów, a wybór najlepszego z nich jest indywidualną kwestią. Ważne jest jednak, by w czasie przygotowania naparu yerbowego, trzymać się kilku prostych zasad, które pozwolą cieszyć się jego wszystkimi walorami.

Przede wszystkim na początku warto jest zaparzać nieco mniejsze ilości suszu. A dopiero, kiedy oswoimy się z charakterystycznym smakiem, stopniowo zwiększać jego ilość. Najlepiej jest zacząć od ok. 2-3 łyżek.

Bardzo istotną kwestią jest także odpowiednia temperatura wody. Temperatura zaparzania yerba mate jest inna niż w przypadku tradycyjnej kawy czy czarnej herbaty. Najlepiej sprawdzi się tu woda o temperaturze ok. 70-75 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura wody nie powinna przekraczać 80 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać także o tym, że matero z tykwy wymaga odpowiedniego przygotowania przed pierwszym użyciem. Należy je namoczyć przez noc, a potem wydrążyć pozostałości ze ścianek tykwy.

Jak zaparzyć yerba mate w kubku matero?

  • Napełnij naczynie suszem – im więcej suszu, tym mocniejszy smak.
  • Przykryj otwór naczynia specjalną podkładką lub dłonią, odwróć je i potrząśnij. Dzięki temu drobniejsze listki i pył osadzą się na dnie.
  • Ostrożnie odwróć naczynie do pierwotnej pozycji.
  • Włóż bombillę, a następnie zalej susz cienką strużką wody.
  • Na początku nalej tylko tyle wody, aby liście mogły ją wchłonąć.
  • Zaczekaj chwilę, aż susz nasiąknie, dolej wody do naczynia.

Jak pić yerba mate? Najważniejsze jest, żeby podczas picia naparu nie poruszać bombillą, ponieważ w ten sposób może dojść do jej zatkania. Yerba mate nie należy też mieszać.

4. Ile razy zalewać yerba mate?

Najbardziej bogaty w substancje odżywcze jest oczywiście napar zalany po raz pierwszy. Nie oznacza to jednak, że napary powstające z kolejnych zalań są bezwartościowe. Wręcz przeciwnie. Także zawierają wiele cennych składników, które są po prostu stopniowo wypłukiwane.

Najczęściej susz zalewa się do utraty smaku, czyli ok. 4-5 razy. Wiele jednak zależy od indywidualnych preferencji smakowych.

5. Ile razy dziennie pić yerba mate?

Ile yerby dziennie można wypić? Osoby początkujące powinny zacząć od jednego naparu dziennie. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednak warto pamiętać, że napar ten działa mocno pobudzająco.

Dlatego też dobrze jest, by na początku napar pić rano lub najpóźniej przed południem. Spożywanie yerba mate późnym popołudniem lub wieczorem, może powodować problemy z zaśnięciem. Wraz z biegiem czasu dzienną ilość naparów można zwiększyć do ok. 2-3 porcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze