Eliminuje komórki rakowe. Nawet 50 proc. w ciągu zaledwie 48 godzin
Można go jeść na surowo, ale świetnie sprawdza się też jako dodatek do wiosenno-letnich wypieków. Możliwości rabarbaru nie kończą się jednak na kuchni. Odkryto w nim potencjał do walki z rakiem.
1. Rabarbar uderza w raka
Rabarbar to cenne źródło witaminy C, E i A, a także fosforu i potasu oraz kluczowego dla prawidłowego metabolizmu błonnika.
Charakterystyczne łodygi mają właściwości przeciwutleniające oraz antyalergiczne i wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu krwionośnego.
Dodatkowo po upieczeniu rabarbaru wytwarza się cenny polifenol – rapontygenina, który zapobiega rozwojowi komórek rakowych.
Na tym jednak nie koniec. Okazuje się, że parietyna, pomarańczowy barwnik występujący w rabarbarze, ma zdolność hamowania wzrostu komórek rakowych, a ponadto może je eliminować.
Amerykańscy naukowcy z Emory University Cancer Institute zaobserwowali, że eliminacja komórek nowotworowych dzięki zastosowaniu wysoko skoncentorowanej parietyny może sięgać nawet 50 proc. w ciągu zaledwie 48 godzin. Zauważono, że barwnik redukował istotnie rozmiar guzów, a szczególnie obiecujące efekty dotyczyły nowotworów rozwijająch się w rejonie głowy i szyi.
Trudno jednak na razie mówić o przełomie w leczeniu nowotworów. W badaniach wykorzystywano modele zwierzęce, więc jest to dopiero wstęp do długotrwałego procesu badawczego, który może trwać nawet wiele lat.
2. Jedz z umiarem
Choć rabarbar ma wiele prozdrowotnych właściwości, nie powinno się z nim przesadzać. Jego liście i łodygi zawierają kwas szczawiowy, który negatywnie wpływa na absorpcję magnezu i wapnia.
W konsekwencji może dojść do takich schorzeń osteoporoza czy tężyczka.
Ponadto nadmiar kwasu szczawiowego może prowadzić do tworzenia kamieni nerkowych czy zaburzeń pracy serca.
Uważać powinni także mężczyźni, którzy mają problem z niskim poziomem testosteronu. Spożywanie rabarbaru może przyczynić się do jeszcze większego obniżenia ilości tego hormonu w organizmie.
Ostrożne powinny być również kobiety karmiące piersią ze względu na składniki rabarbaru o działaniu przeczyszczającym. Dziecko spożywa je z mlekiem matki, co może prowadzić do biegunek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl