Lekarz schudł ponad 20 kilogramów w cztery miesiące. Jak mu się to udało?
Lekarz rodzinny Michał Domaszewski opowiada, w jaki sposób udało mu się zrzucić zbędne kilogramy. Jak się okazuje, postawił na wyeliminowanie kilku produktów, ograniczenie kaloryczności posiłków i treningi interwałowe.
1. Dieta dra Domaszewskiego. W jaki sposób schudł 20 kilo?
Lek. Michał Domaszewski na co dzień leczy dzieci i dorosłych. Ekspert chętnie dzieli się wiedzą medyczną oraz własnymi doświadczeniami w mediach społecznościowych. Dr Domaszewski przyznaje, że jako dwudziestolatek zmagał się z otyłością.
- Ważyłem ponad 100 kilo, w porywach 103-104 kilo, przy przeciętnym wzroście mężczyzny - to jednak jest dużo za dużo. Koło trzydziestki zorientowałem się, że warto by było schudnąć - mówi lekarz.
Doktor Domaszewski opowiada, w jaki sposób bezpiecznie zrzucił ponad 20 kilogramów w niespełna cztery miesiące. Okazuje się, że przede wszystkim zrezygnował z niezdrowego jedzenia, wykluczył z diety tłuste mięsa, ser żółty i słodycze.
- Wybrałem dietę, która zawierała deficyt kaloryczny, to była dieta ok. 1500 kcal. Korzystałem z gotowców kalorycznych, które zawierały mniej więcej tyle kalorii. To były drobne porcje, ok. cztery-pięć posiłków dziennie. Starałem się nie jeść rzeczy smażonych i tłustych, odpadał ser żółty, pizza, odpadały też wszystkie słodycze, piwo i inne alkohole - wymienia lekarz.
Domaszewski przyznaje, że raz w tygodniu robił wyjątek od diety i pozwalał sobie na dietetyczne grzeszki. - Na przykład jadłem całą tabliczką czekolady i zagryzałem pizzą, no może w odwrotnej kolejności - żartuje.
2. Masa ciała zaczęła spadać dopiero w drugim miesiącu
Dr Domaszewski podkreśla, że poza zmianami dietetycznymi bardzo ważna była też aktywność fizyczna. On trenował co najmniej cztery razy w tygodniu.
- Rzeczywiście trenowałem ciężko, bardzo intensywnie. Było cztery-pięć treningów w tygodniu, oczywiście to były głównie treningi aerobowe, natomiast nie były to treningi na siłowni. To były treningi interwałowe - relacjonuje w nagraniu opublikowanym na YouTubie doktor Domaszewski. - Przysiady, pompki, pajacyki - wymienia. Lekarz zdradza, że przez pierwszy miesiąc jego masa rosła, co było dla niego mocno zniechęcające, ale wytrwał.
- Jak się potem okazało, był to całkowicie naturalny proces. Dopiero w drugim miesiącu masa ciała zaczęła powoli spadać. To było ok. trzech-czterech miesięcy wytężonego wysiłku, kiedy udało mi się zrzucić masę ciała z ponad 100 do 80 kilogramów - opowiada lekarz.
Dr Domaszewski przypomina, że podczas diety ważne było też picie odpowiedniej ilości wody i wysypianie się.
3. Otyłość to choroba
Nadwaga i otyłość to problem, z którym mierzy się coraz więcej osób. - Według najnowszych danych epidemiologicznych nadwaga dotyczy co drugiego dorosłego mężczyzny w Polsce i co trzeciej dorosłej Polki. Natomiast jeżeli chodzi o otyłość to mniej więcej 15 proc. Polaków i Polek to ludzie otyli, czyli z BMI powyżej 30 - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.
- To są przerażające dane, bo od nadwagi do otyłości jest jeden krok. To znaczy, że co drugi dorosły mężczyzna ma nadwagę - dodaje. Tymczasem otyłość może prowadzić do rozwoju ponad 200 chorób i zaburzeń.
Eksperci podkreślają, że i w tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka i wprowadzenie tzw. zdrowego stylu życia, a nie tylko samej diety.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl